Na pokles tržeb poukazuje třeba papírnictví u Vindišů. „Někdy přijde opravdu minimum zákazníků. Přitom práce měly končit 30. září. Je říjen a pořád nic,“ poukázal Zdeněk Vindiš.

Naštvaní jsou i v další prodejně. „Přes provizorní lávky se k nám už dva měsíce maminky s kočárky nedostanou. Když zaprší, je můstek kluzký. V obchodě máme prach a špínu. Přišla nám nová kolekce, jenže co s ní, když lidé nechodí,“ pokrčila rameny vedoucí, která si nepřála zveřejnit jméno.

Jak dodala, kvůli pracím se k nim v některé dny lidé nedostali vůbec. „Je to v zásadě likvidační. Už jsem si říkala, že se radnice zeptám, zda mi vyplatí kompenzaci,“ uvedla žena.

Nové náměstí
· Centrum získá novou barvu – šedou v kombinaci se světlou žulou.
· Na první etapu má firma 5 měsíců, tedy do druhé poloviny prosince.
· V druhé etapě, která začne v roce 2018, vznikne v Husově ulici odpočinková plocha.

Často se prý na stavbě ptá, kdy už skončí. „Říkají, že další týden. A už je to měsíc,“ poukázala.

Na stejné problémy si stěžuje i majitel obuvi Petr Kuneš. Kromě úbytku zákazníků nadává i na nesrovnalosti, které stavbu provází. „Město vypsalo veřejnou soutěž za naše peníze a nakonec je napojení na kanalizaci jednou tak drahé, než kdybych si ho nechal udělat sám. Vyšlo by mě na méně než 40 tisíc, nyní bude stát víc než 60. A to nám na schůzi slibovali, že metr vyjde pod 2 tisíce,“ vzpomínal podnikatel.

Vadí mu i to, že soutěž vyhrála firma, která není z Vyškova, ale práce stejně dělají Vyškováci. „Přitom vítěz má alespoň část dělat sám. Když je všechno dodavatelsky, prodražuje to zakázku,“ vysvětlil Kuneš. Také on zvažoval, že bude po radnici požadovat náhradu.

Na zdlouhavou rekonstrukci nadávají i Vyškované. „O štěrk jsem si odřela boty a do obchodů se mi opravdu moc nechce. Hlavně přes ty můstky,“ řekla například Jiřina Zemánková.

Jak vysvětlil mluvčí města Michal Kočí, původně radnice předpokládala, že práce navážou na rekonstrukci plynovodů. „Jenže kvůli složitějšímu projednávání kanalizačních přípojek s vlastníky domů a kvůli dotazům k zadávací dokumentaci stavby od uchazečů o zakázku se výběr protáhl. Dvacátého července jsme ale podepsali smlouvu o dílo. A staveniště předali o den později,“ přiblížil Kočí.

Práce komplikují i další problémy. Třeba objev základů původních staveb domů, septiků i pozůstatků původní cesty. „Zhotovitel se snaží zpoždění dohnat. Proto zahájil stavební práce už i na opačném konci náměstí, tedy od Dvořákovy ulice, a současně budou pokračovat i od Sušilovy ke Komerční bance,“ popsal.

Stížnosti obchodníků na radnici prý žádné nedoputovaly. „Co se týká navýšení nákladů na přípojky, šlo hrubou kalkulaci projektanta. Je to nepříjemné pro obě strany. Proběhla řádná soutěž, město vybralo firmu, která nabídla danou cenu. Věc je každopádně dál v řešení,“ dodal mluvčí Vyškova.