Až šestašedesát tisíc kubíků sedimentu. Tolik mají dělníci vybagrovat z vyškovského rybníku Kačenec II. Práce na nádrži, u které se plánuje znovuzavedení přírodního koupání, začnou do několika dnů.

„Vítězná firma nastupuje k samotnému bagrování a úpravám Kačence. Čekala na to, až se dokončí alespoň část žní, protože rybáři mají dohodu se zemědělským družstvem Rostěnice, že sedimenty budou vyvážet na jejich pole. Už tak mají volnou plochu, kam budou hlínu navážet,“ informoval vyškovský starosta Jiří Piňos.

Jeho slova potvrdil také předseda místní organizace Moravského rybářského svazu Petr Uhlíř. „Bagrovat se začne maximálně do týdne. Máme za sebou přípravné práce, třeba vyměřování terénu,“ ujistil Uhlíř s tím, že šestašedesát tisíc kubíků sedimentu představuje zhruba půl metru nánosů po celé ploše vypuštěné nádrže, která léta slouží k chovu ryb a sportovnímu rybolovu.

Práce přibrzdila také námitka jednoho z účastníků výběrového řízení, kterou podal v odvolací lhůtě. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ji ale zamítl. „To už je všechno vyřešené, žádný zádrhel už nehrozí,“ podotkl předseda.

Staveniště tak už na maximálně šest měsíců patří vítězné firmě. Přesně takovou dobu mají práce podle Uhlíře trvat. „Pochopitelně i se zpevněním břehů. V rybníku se především pročistí voda. Výrazně se také omezí množení bakterií, zvedneme objem nádrže a ryby budou mít zase potřebnou hloubku a tím i lepší podmínky pro život,“ vysvětlil Uhlíř.

Vybagrování nánosů bahna ve dvanáctihektarové nádrži nakonec spolkne podle vedoucího vyškovského odboru životního prostředí Jiřího Kutálka přes osmnáct milionů korun.

Většinu nákladů ale pokryje dotace z ministerstva zemědělství, kterou rybáři získali. „Zbytek samozřejmě doplatí město, které je vlastníkem rybníku. Moravský rybářský svaz Vyškov je neziskovou organizací a oba rybníky má pouze v nájmu. Spoluúčast města dosáhne částky převyšující čtyři miliony dvě stě tisíc korun,“ vypočítal už dříve Kutálek.

Současně vyškovská radnice ve spolupráci s rybáři čekala na vyjádření z ministerstva zemědělství o druhé dotaci, o kterou rybáři žádají na odbahnění menšího z vodních děl, tří a půl hektarového Kačence I. Tam je situace s usazeninami ještě horší, protože Kačenec I zachytává kaly, které tečou do Velkého Kačence.

Ministerstvo nicméně žádost zamítlo. „Dotace bohužel schválená nebyla, budeme o ní žádat v dalších letech,“ potvrdila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Vedle odstranění a odvezení nadbytečných usazenin a úpravy narušených břehů chtějí rybáři také nádrž zpřístupnit víc lidem. Nejen k procházkám, ale i k léta diskutované možnosti přírodního koupání. Vyškovská radnice navíc zvažuje různé varianty jak v podobě cyklistických tras, tak i vytvoření naučné stezky.

Opětovné napuštění Kačence II se plánuje na konec letošního roku.