Co vznikne na místě továrny není jasné. Radnice uvažuje o bytové výstavbě, část opozice má jiný názor. „Konkrétní využití plochy vzejde z návrhu odborníků na urbanismus a architekturu,“ zdůraznil bučovický místostarosta Jan Růžička.

Demolice se nedotkne Druckerovy vily z konce devatenáctého století, která je v továrním areálu. „Bude zachována jako historická budova, která připomíná počátky dřevařského průmyslu v Bučovicích,“ uvedl Růžička.

Opoziční zastupitel Zdeněk Koudelka nemá s tím, že Bučovice továrnu od soukromého vlastníka koupily a dávají ji zbourat, problém. „Ten prostor je pro urbanismus města velmi důležitý. Je to vklad a velký závazek do budoucnosti,“ konstatoval.

Představy radnice o zastavění uvolněné plochy rodinnými domy nesdílí. „Tento prostor v centru města by měl být využit k vznešenějším účelům, třeba k rozšíření zeleně ,“ zdůraznil.

Podle Koudelky není nutné uvolněné místo zastavět za každou cenu. „Měli bychom tu nechat prostorovou rezervu příštím generacím,“ prohlásil.

Opoziční zastupitel Bouda by si na uvolněných pozemcích představoval zeleň, sál nebo kulturně-sportovní halu s parkovištěm. „Rozhodně bych s tím nespěchal a jednal s odborníky,“ řekl.

S plány města je spokojená Jana Svobodová z Bučovic. „Rozhodně je dobře, že se k tomu město takto postavilo a areál odkoupilo s tím, že s ním má takové plány,“ podotkla.

Stavba bytů podle ní může vyřešit problémy s bydlením. „V Bučovicích i v blízkém okolí už docházejí stavební místa a lidí je čím dál více, takže výstavba je rozhodně velkým plus. Nehledě na to, že toto chátrající místo bude zase pěkné,“ upozornila.

Bučovice továrnu koupily za dvacet sedm milionů korun. Hlavní budovu komplexu odstřelili dělníci loni v srpnu, od té doby demolice postupně pokračuje. Hotová má být na začátku února příštího roku.