„Pracovní ruch je na místě už asi měsíc, ale teprve minulý týden nám počasí dovolilo začít odvážet hlínu. Teď je tak na místě těžká technika. Je to cenné a biologicky hodnotné území," sdělila starostka Krásenska Hana Šíblová.

Cílem projektu je vytvořit přírodní koupaliště a zároveň zachovat ekosystém, v němž se vyskytují chráněné druhy živočichů jako například skokani hnědí, užovky obojkové nebo čolci horští. „Rozhodně tu nestavíme velké komerční koupaliště, počítáme jen s návštěvami místních lidí. Důležitý je právě ekologický úhel, zachováváme životní prostředí všech živočichů," vysvětlila podstatu projektu starostka.

Také k výchově

I proto budou u nového přírodního koupaliště stát tabule poskytující informace o chráněných druzích. Lokalita tak bude zároveň sloužit k ekologické výuce. Té se ujme zdejší pobočka ekologické organizace Lipka. Spolu s ní vedení obce na informačních tabulích spolupracuje.

Práce jsou částečně hrazené z grantu poskytnutého Krásensku v březnu Nadací VIA. Z dvanácti projektů z celé České republiky, které se dostaly do užšího výběru, se vesnice umístila na prvním místě. „Jednou z podmínek grantu bylo, že projekt musí vycházet ze zájmu lidí. Proto jsme zorganizovali takzvaný kulatý stůl, kde měli obyvatelé možnost přednášet návrhy ohledně definitivní podoby projektu," připomněla setkání Šíblová.

Další podmínkou čerpání peněz bylo přispění samotných obyvatel k práci, tu už splnilo několik brigád. „Lidé pomáhají, jsme za to samozřejmě rádi," dodala starostka s tím, že práce mají být hotové do konce roku. (cha)