Ministerstvo zemědělství žádost zamítlo kvůli nedostatku bodů. „Investice by bez podpory odjinud byla příliš náročná, předpoklad je kolem šesti až sedmi milionů korun. Existují ale i jiné možnosti dotací, a proto město zkusí podat další žádosti," přiblížila mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková.

Odbahnění malého rybníku je nutné proto, aby se nečistoty z něj nedostávaly do už vyčištěného velkého Kačence. Náklady na jeho odbahnění se vyšplhaly na osmnáct milionů korun. „Podařilo se z něj vyvézt desítky tisíc kubíků usazenin, zkvalitnit podmínky pro chov ryb a zpevnit osm set metrů hráze," vyjmenovala Bezdomniková.

Město navíc zajistilo úpravu terénu vzdušné části hráze, osetí trávou a výsadbu aleje dubů. Právě v těchto úpravách okolí rybníků chce pokračovat dál. „Naším cílem je vytvořit další rekreační zónu, jakousi protiváhu parku Smetanovy sady, aby lidé mohli relaxovat i na druhé straně města," připomněl plány města vyškovský starosta Karel Goldemund.

Vzhledem k rozpočtovým možnostem však toho bez dotací radnice moc nezmůže. „Existuje několik dalších možností, jak zkusit peníze získat, tak uvidíme, jak budeme úspěšní," dodal Goldemund.

Odbahnění velkého Kačence začalo předloni v srpnu a práce zabraly tři čtvrtě roku. Přibrzdila je také námitka jednoho z účastníků výběrového řízení, kterou podal v odvolací lhůtě. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ji ale zamítl. Většinu nákladů pokryla dotace z ministerstva zemědělství, kterou získala místní organizace Moravského rybářského svazu. Zbytek doplatilo město.