Při sčítání hlasů dlouho výrazně vedl. Ještě při pětině započítaných si udržoval před soupeři náskok přesahující dvacet procent, ale jak sčítání pokračovalo, postupně se na něj dotahovali Jaroslav Klaška a Karel Zitterbart, kteří nakonec postoupili do druhého kola. Bárek skončil s necelými třiadvaceti procenty třetí. „Respektuji vůli voličů a děkuji těm, kteří mě podpořili. Jako senátor jsem udělal kus práce, ale každá další obhajoba je obtížnější. Sociální demokracie ale v těchto volbách dopadla celkově neslavně, a to se také musí někde projevit,“ komentoval Bárek.

Těsným vítězem prvního kola senátních voleb se po sečtení téměř osmadevadesáti procent hlasů stal architekt Jaroslav Klaška. Bývalý poslanec a někdejší starosta Šlapanic na Brněnsku kandiduje s podporu koalice Spojme síly, která zahrnuje lidovce, občanské demokraty a TOP 09. „Ještě nás čeká druhé kolo. Senátorem nakonec může být jen jeden, je mnoho povolaných ale málo vyvolených. Proto zatím nechci předbíhat," komentoval Klaška.

Povolební prohlášení o nové vládnoucí koalici v Jihomoravském kraji na nádvoří Magistrátu města Brna.
Povolební jižní Morava: vláda bez ANO, hejtman Grolich, strany si už dělí posty

Senátu si cení jako pojistky ústavnosti a záruka demokratického vývoje v republice. „Chtěl bych se soustředit na regionální témata. Ještě před omezeními kvůli covidu jsem projel region, mluvil s voliči. Nejpalčivější problém je pro lidi na jižní Moravě bez diskuze doprava, stav silnic, kolony na D1. Již jako poslanec jsem se tomuto tématu věnoval a chtěl bych pomoci situaci v kraji zlepšit,“ doplnil Klaška.

V těsném závěsu postupuje Karel Zitterbart, kterého kromě hnutí STAN podpořili také Piráti. „Pro mě to je především potvrzení toho, že lidé chtějí změnu. Jako kandidát s podporou Pirátů jsem těsně na druhém místě. Je sice pravda, že tyto volby jsou i o regionálních tématech, je to však také významný signál pro celostátní politiku,“ komentoval v sobotu svůj úspěch Zitterbart.

Do volební místnosti v Blansku v sobotu kolem oběda přišel Daniel Dvořák v bílém triku, na kterém byly našité červené trenýrky.
Volil v tričku s červenými trenýrkami. Vzkaz prezidentovi Zemanovi, vysvětlil

Podle svých slov chce věci pozitivně ovlivnit k lepšímu. „Jsem dětský lékař s dlouholetou praxí na onkologii a vím, jaký je běžný život i těch nejohroženějších. Kandiduji s programem dostupné zdravotní péče, férových sociálních služeb a zdravé krajiny,“ zmínil se také před časem Zitterbart.

Až s odstupem se umístili kandidát hnutí ANO Lubomír Wenzl a Libor Bláha za SPD. K volebním urnám lidé zamíří znovu příští týden v pátek a sobotu.

Online reportáž