Součástí sady je průvodní dopis a leták s informacemi, k čemu kabely slouží. Efekt prý mají. Tvrdí to alespoň obalová společnost Eko-kom, která akci spolu s Jihomoravským krajem organizuje. „Nárůst výtěžnosti odpadů pozorujeme každým rokem. Máme řadu zkušeností, ze kterých usuzujeme, že tašky svůj účel plní. Projekt totiž funguje už asi tři roky. Řekl bych, že jen pět procent domácností je používá k jinému účelu nebo je ignoruje. Navíc jsme si všimli, že lidé, kteří nikdy netřídili, díky taškám začínají. Proto jsme si řekli, že by nebylo od věci je rozšířit i do menších obcí," prohlásil mluvčí společnosti MamiArt, která Eko-kom zastupuje, Milan Anděl.

Rozdíly v zájmu lidí o separaci mezi městem a vesnicí nevnímá. Roli může hrát spíš zástavba. „Obyvatelé panelákových domů jsou víc v anonymitě, v řadě rodinných domů na sebe lidé naopak vidí, znají se a dohlížejí na sebe. Vždycky ale záleží na konkrétních lidech," zmínil Anděl.

Nově jsou sady nachystané pro víc než tři a půl tisíce domácností v obcích Vyškovska, které spadají do svozové oblasti společnosti Respono. „Konkrétní výběr domácností a způsob distribuce je na samotných obcích. V některých případech sady obdrží všechny domácnosti, jinde je lidé dostanou při platbě poplatku za odpady," upřesnila mluvčí kraje Denisa Kapitančiková.

Tam, kde je už lidé dostali, reagovali podle ní pozitivně. „A to zejména zvýšenou účastí na samotném třídění odpadů už v domácnostech, což má v konečném důsledku pozitivní dopad na zvyšující se množství a kvalitu vytříděného," popsala krajská mluvčí.

Ne každý ale vidí v dodávce smysl. Kritika přichází i od vedení některých vesnic. „Vůbec se mi nápad nelíbí. Třídíme úspěšně i bez tašek, máme dostatek kontejnerů. Dokonce i na textil a polystyreny. Co se nedá třídit, sváží odpadová firma na sběrný dvůr. Jediné, co nám chybí, jsou kontejnery na biomasu, to nicméně vyřeší nové zastupitelstvo. Tašky nejsou potřebné, není důvod komplikovat něco, co funguje," je přesvědčený například starosta Rašovic Stanislav Hanousek.

Sada za 60 korun

Celkově jedna sada vyjde do šedesáti korun. „Přestože jde o společnou aktivitu kraje a společnosti Eko-kom, úřad na akci nepřispívá. Kromě společnosti se na ní podílí samotné obce i Respono," upřesnila Kapitančiková.

Akce se uskutečnila už v květnu ve Vyškově. Ve svých schránkách našlo balíček pět tisíc náhodně vybraných domácností. Barevné tašky jsou vyrobené z plastu a jsou díky tomu snadno omyvatelné. Proto je lidé můžou využít opakovaně. Navíc je získají zdarma. O způsobu výdeje se můžou zájemci informovat na obecním úřadě obce, který kabely vydává.

Někde už je dostali, jinde ještě vyčkávají. Jedno je jisté, tisíce barevných tašek míří na Vyškovsko. Mají motivovat lidi k třídění odpadu