Víkend bude přát i jiným akcím, v Bučovicích začíná ochotnický festival a Besední dům ve Vyškově obsadí sběratelé, kteří pořádají tradiční výměnnou schůzku. Podle meteorologů bude všem akcím přát počasí.

Oblohu nad Lulčí v sobotu pokryjí pestří papíroví draci. „Drakiáda začíná ve dvě hodiny odpoledne na louce u kostela svatého Martina,” uvedl starosta Lulče Petr Halas.

Pro účastníky je přichystaný skákací hrad, opékání špekáčků a nejrůznější soutěže. „Budeme mít ve vypouštění draků pět disciplín, budou takové tradiční, jako například soutěž o nejhezčího draka nebo draka, který vylétne nejvýš,” podotkla předsedkyně lulečské kulturní komise Zlatuše Slabá.

Konání akce záleží hodně na počasí. „Ale meteorologové předpovídají pěkný den, tak doufáme, že to vyjde. Zatím se nám letos podařilo všechny akce uspořádat v určeném termínu, počasí přálo, tak snad to ani dnes nebude jiné,” doufá Slabá.

Vůně špekáčků

Podzimní atmosféra ovládne v sobotu také Milonice. Děti se tam totiž můžou těšit na tradiční podzimní uspávání broučků. Návštěvníky čeká lampionový průvod a následné opékání špekáčků.

Také v Habrovanech budou mít v sobotu důvod k oslavám. Konají se tam totiž Císařské párové hody, které slavnostně zahájí v půl jedné odpoledne předtančení Moravské besedy.

Po tanci se na cestu obcí vydá krojovaný průvod stárků. Celý den přitom bude přístupná výstava historie hodů v prostorách obecního úřadu. V osm hodin večer začne hodová zábava v sále pohostinství Pod Zrcadlem, k tanci bude hrát dechová skupina Voděnka z Kozlan.

Na své si o víkendu ovšem přijdou i milovníci divadla. V neděli totiž v Bučovicích začíná už pátý ročník Ochotnického festivalu Miroslava Doležala. Účinkující divadelní soubory vybraly pro letošní ročník ze svého repertoáru výhradně komedie.

Festival v neděli zahájí domácí soubor Bučovičtí Výtečníci. „Tentokrát budu hrát také já, protože mi vypadli na poslední chvíli dva herci. V komedii Babička v trenkách ztvárním lázeňskou,“ uvedla režisérka Výtečníků Gabriela Sehnalíková.

Spolu s Výtečníky odstartuje festival i představitel strážníka Ambrože z Četnických humoresek a herec Městského divadla v Brně Zdeněk Junák. „Mám k ochotníkům velmi vřelý vztah. Vždy jsem jako profesionální herec obdivoval, že při práci dokáží věnovat divadlu tolik volného času. Taky se mi líbí, že podávají bezprostřední herecké výkony okořeněné roztomilými chybičkami,“ řekl herec a dodal, že se na celý festival velmi těší.

Neděle však bude patřit nejen divadlu. V Besedním domě ve Vyškově se totiž sejdou sběratelé na své tradiční velké výměnné schůzce. „Tato burza je vždycky očekávanou událostí, protože se koná jen dvakrát ročně, na jaře a na podzim,” upozornil ředitel Městského kulturního střediska Vyškov Luboš Kadlec.

Akce se podle něj zúčastní asi stovka sběratelů. „K vidění budou sbírky tradiční, jako třeba známky, odznaky nebo mince a bankovky, i ty méně tradiční, třeba telefonní karty. Každý si tam určitě najde to, co ho zajímá,” podotkl Kadlec. Burza začíná v osm hodin ráno a koná se v sále Besedního domu.