I před předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny se dá bezpečně utéct. Pomůžou k tomu organizátoři několika zajímavých akcí z Vyškovska.

OTEVŘENÍ KLUBU. Zbrusu nového hudebního klubu se dočkají milovníci živé hudby. Nový slavkovský podnik ve Špitálské ulici ponese název Westhill music club Austerlitz a měl by se stát volným pokračováním klubu Golden Hill ve vhodnějších prostorách. Otevření se uskuteční v sobotu večer. „Nabídne stabilní podium, kvalitní ozvučení a osvětlení i stylový interiér pro příznivce rockové hudby. Na otevření dnes večer vystoupí skupiny The Pant, Witch Hammer, Wild Hunters a Innerwate," lákal za organizátory David Žáček.

NÁVRAT BIG BANDŮ. První ročník jazzového festivalu se ve Vyškově uskutečnil před dvěma dekádami. Z akce se stala tradice, jenže na poslední z přehlídek posluchači mohli zavítat už před pěti lety.

Městské kulturní středisko Vyškov se nyní rozhodlo tradici obnovit a v sobotu od sedmi hodin večer Sokolský dům rozezní čtveřice orchestrů. „Půjde o koncert pořádaný při příležitosti vzpomínky na bývalého trumpetistu vyškovského Big Bandu Lazára Cruze, který loni zemřel," řekl ředitel střediska Luboš Kadlec.

Divákům se představí nejen vyškovští hudebníci, ale také Big Band Brno, Moravia Big Band Zábřeh a dokonce dorazí i návštěva z Norska. „Jde o uskupení Orstad Storband Stavanger, které je jedním z nejlepších v zemi. K nám ho pozval člen brněnského Orchestru Gustava Broma Mojmír Bártek," nastínil Kadlec s tím, že v obnovené tradici chce město pokračovat každé dva roky.

SVĚCENÍ KAPLIČKY. Jak se podařilo obnovit kapličku, která se nachází na křižovatce polních cest mezi Drnovicemi a Opatovicemi, se dozvědí zájemci při jejím svěcení od nedělní druhé hodiny. Němečkovu kapličku obnovili svépomocí členové z občanského sdružení Drnka, hlavním stavitelem byl Josef Šrámek z Drnovic. „Vyřídit stavební povolení trvalo rok a půl, samotnou kapličku jsme měli postavenou za měsíc," naznačil předseda sdružení Drnka Pavel Klvač.

Podle jeho slov není přesnou kopií té původní, svým vzhledem však zapadá do daného místa. Její součástí je i takzvaná lurdská jeskyňka. „Je postavená z kamene, její součástí bude socha Panny Marie Lurdské," popsal předseda drnovického sdružení.

Na setkání má dorazit také páter Bohumil Němeček, který pochází právě z rodiny, která původní kapličku postavila. Celkové náklady na stavbu zatím sdružení vyčíslené nemá. „Pohybují se ale v řádech desetitisíců. Velice nám pomohlo, že potřebný materiál jsme dostali formou daru," byl rád Klvač.

DRACI NA URBÁNKU. Dračí cesta, hry a soutěže, pouštění draků i opékání špekáčků. Takový program na nedělní třetí hodinu přichystal Dům dětí a mládeže ve Slavkově u Brna a Kroužek lesní moudrosti. Startovné na soutěže je dvacet korun, pokud bude pršet, organizátoři akci zruší.

KONCERT MUSICA NOVA. U příležitosti 95. výročí vzniku Československé republiky se vedení slavkovského zámku rozhodlo přichystat slavnostní koncert orchestru Musica Nova. „Koncert se uskuteční v neděli od sedmé hodiny večer v Historickém sále zámku. Vstup na něj je zdarma," upozornila Šárka Hálová ze sekretariátu zámku.