Povinnost zajistit přístup do domů i lidem s postižením nařizuje od roku 1998 stavební zákon. Není to jen dobrá vůle majitelů.

„U nových staveb striktně dohlížíme na to, aby vše bylo naprosto v pořádku, a vznikly bezbariérové vstupy,“ uvedla mluvčí vyškovského městského úřadu Dana Bednářová.

Složitější je to podle ní při úpravách starších domů. „Ale i tam se v rámci zákona i praxe maximálně snažíme. Za posledních deset let se ve smyslu bezbariérovosti ve Vyškově stalo mnoho pozitivního. Situace se ve městě hodně zlepšila,“ myslí si mluvčí.

Ta také prohlásila, že radnici záleží na tom, aby matky s kočárky, případně handicapovaní lidé na vozíku měli ve Vyškově co možná nejméně bariér. „V rámci možností děláme, co jde. Vedení města se také zajímá o podněty obyvatel,“ doplnila Bednářová.

Problémy mají lidé třeba ve vyškovském Domě dětí a mládeže. Vedení instituce chce situaci řešit. „Pomohlo by to nejenom matkám s kočárky, ale také vozíčkářům, pro které pořádáme akce. Dokonce dědeček jednoho dítěte vypracoval finanční rozvahu pro vybudování nájezdu. Úpravy by vyšly na devadesát tisíc korun. Ty ale nemáme,“ uvedla ředitelka Ludmila Nováková.

Větší naději mají vozíčkáři v kině v Sokolském domě. „Zatím mají možnost používat nájezd, pomocí něhož lze vozík vytlačit nahoru. Připravujeme instalaci plošiny na elektrický pohon. Žádáme kraj o dotace. Měla by být ještě letos, a to i v případě, že na ní dostaneme méně peněz,“ řekl ředitel Městského kulturního střediska ve Vyškově Jiří Čepán.

V některých obchodech ve Vyškově je bezbariérový přístup samozřejmostí. „Maminku s kočárkem do obchodu pouštíme. Považujeme to za standardní práva zákazníků,“ řekl vedoucí vyškovského supermarketu Kaufland František Kružel.

Žádnou změnu zatím nepřipravuje vyškovská pobočka obchodního řetězce Prior. „Do přízemí se maminky dostanou bez problémů. Pokud chtějí lidé nahoru, vyvezeme je výtahem,“ uvedl vyškovský manažer Marian Stec.

Problémy mají také lidé při cestování. „Záleží na člověku. Je to tak půl na půl. Ale řidiči jsou často raději, když s kočárkem nejedete. Ale musím říct, že osobně vyloženě špatnou zkušenost nemám. Horší to mají maminky na delších linkách. Třeba, když potřebují jet s kočárkem do Brna. To je velký problém a tam jsou řidiči velmi nepříjemní,“ svěřila se například Iveta Chaloupková.

Šoféři mají povinnost poskytnout postiženým a matkám s dětmi pomoc. „Pokud bychom dostali stížnost na konkrétního řidiče, řešili bychom to. Můžeme mu dát i finanční postih. Myslím si, že v pětadevadesáti případech naši pracovníci na požádání lidem pomohou,“ uvedl zástupce ředitele vyškovské společnosti Vydos Igor Čeki.