Jarmila Temerová z Vyškova už léta nebyla v kině. Nedokáže totiž s invalidním vozíkem překonat řadu schodů v Sokolském domě. Maminka dvojčat Tereza Daňková se s kočárkem zase nedostane na vyškovském náměstí do žádného hračkářství ani potravin. Narážejí na bariéry, ať už v podobě překážek, tak i v podobě netolerantního chování.

Do většiny obchodů a úřadů vedou schody. Například do drogerie Droxy vyvezla Daňková poprvé kočár po lyžinách. Podruhé tam už ale nebyly. „Řekli mi, že je mají jen pro navážení zboží. Prodavačka se dala slyšet, že je to jenom její dobrá vůle, že mě pustí s kočárkem. Když ona byla před pěti roky na mateřské, tak nechávala děcko venku. Já bych ale dítě před obchodem nenechala, není přece pes,“ rozhořčila se maminka.

Vedoucí mateřského centra Radost Ivetu Chaloupkovou zase zlobí, že mnohá místa určená přímo rodinám s dětmi nejsou dobře upravené pro kočárky. „Špatný přístup je do Domu dětí a mládeže, nebo třeba do Sokolského domu. Matky často jezdí třeba i na sociálku. Jenže na bývalý okresní úřad vede řada schodů. Sice je možné zazvonit a najet z druhé strany, ale je to zdlouhavé a většina lidí o této možnosti ani neví,“ řekla Chaloupková.

Zdravotně postižení i matky s dětmi často chodí také do zdravotních pojišťoven v ulici Dobrovského. Většina podniků v tom místě je však pro ně téměř nepřístupná. Město je plné dalších záludností.

Například vyjet příkrý nájezd na poštu je hlavně v zimním období problém. Vozíčkáři mají potíže i na chodnících. „Chodník od pošty na Tyršovu ulici vozíčkář na mechanickém vozíku bez pomoci nevyjede,“ prohlásila Temerová.

Invalidé to mají těžké dokonce i v bezbariérových prostorách. „Dobře přístupná je restaurace ve Squash centru. Když jsem ale žádala o klíče k záchodu pro vozíčkáře, řekla mi servírka, že je zamknutý. Vedoucí tam prý skladuje nějaké věci,“ posteskla si žena.

Bez problémů se dostanou i do restaurace v Kojálu, ale tam chybí bezbariérová toaleta úplně. Vozíčkáři i maminky s kočárky většinou nakupují v hypermarketech. Ale mezi regály občas prodavačky naskládají tolik zboží, že zdravý člověk má co dělat, aby se tam s nákupním vozíkem protáhnul.

Problémy maminkám dělají hlavně menší obchody. Když už překonají schody, prodavačky je prý stejně nemilosrdně vykážou. „Většina obchodů si na dveře pověsila znak přeškrtnutého kočárku. Postoj obchodů se v poslední době hodně zhoršil. Bylo období, kdy se o tom hodně mluvilo a obchodníci se mohli přetrhnout ochotou. Teď situace trochu utichla a už se to začíná projevovat negativně,“ je přesvědčená Chaloupková, která dlouhodobě upozorňuje třeba na Švadlenku, kde prý prodavačky nevpustili maminky s kočárkem.

„Vypověděli mě také z obchodu s oblečením v Dukelské ulici u průtahu. I některé vstřícnější podniky udělaly krok zpátky,“ tvrdí Chaloupková.

V Magnumu na Masarykově náměstí podle ní ještě donedávna kočárky nebyly problém. „Teď maminky musí přendávat děti do vozíků a kočárky nechávat venku. Chybí ale vozík pro kojence, takže matky mají smůlu. Stejný problém je v potravinách Hruška na Dukelské,“ zakončuje Chaloupková.