Ke koktejlům se dostala na barmanském kurzu ve druhém ročníku. Míchání nápojů ji natolik zaujalo, že se mu začala věnovat hlouběji a dostala příležitost reprezentovat školu na barmanských soutěžích. Dnes se Ivana Smutná, studentka třetího ročníku hotelnictví na Integrované střední škole ve Slavkově u Brna, představuje v pravidelném seriálu Vyškovského deníku Rovnosti Mladé talenty.

Zatím největšího úspěchu dosáhla dívka na soutěži Metelka Austerlitz Cup, kterou pořádala právě slavkovská střední škola na začátku listopadu. „Skončila jsem na čtvrtém místě, takže těsně pod stupni vítězů. Doufám, že budu mít ještě příležitost se nějaké soutěže zúčastnit, ale asi to bude jenom v tomto školním roce. Příští rok nebudu mít tolik času, protože mě čeká maturita. Ještě bych mohla opět zkusit Metelku, ale tím to pro mě zřejmě skončí,“ myslí si Ivana.

Spíš to podle ní vypadá, že přenechá místo v týmu mladším studentům. „Na škole se snaží dávat prostor mladším, takže je spíš budu zaučovat. Je to dobrý přístup, protože mě třeba na Hanáckém poháru v Prostějově pomáhali starší spolužáci. Já jsem pro změnu na Metelkovi zaučovala zase jinou dívku,“ vysvětluje mladá barmanka.

Právě zkušenosti starších spolužáků a učitelů podle ní při soutěžích hodně pomáhají. „Ti, kteří už byli několikrát na soutěžích, už vědí, co komisařům chutná a co ne. Snažíme se samozřejmě dělat koktejly tak, aby porotcům chutnaly co nejvíc,” upozorňuje Ivana.

Podle ní mají komisaři raději hořčí nápoje. „Sladké moc nepreferují. Když tedy chci zaujmout hořkým nápojem, použiji grepovou frešku nebo džus, ale dá se použít cokoli, třeba i citronová freška. Freška je čerstvě vymačkaná šťáva z ovoce,“ objasňuje názvosloví Ivana.

Daleko víc však podle ní záleží na tom, aby soutěžící dodržel správnou míru ingrediencí. „Na soutěžích je důležité použít předepsané množství alkoholu. Když je určeno pět centilitrů, tak tam nemůže být jiné množství. V podstatě ale záleží úplně na všem. Většinou má soutěžící do začátku určitý počet bodů a z toho se pak strhávají trestné body. Když porotci při přípravě vidí něco, co se jim nelíbí, už jdou body dolů. Takže spíš než o výsledné chuti je to o správné technice,“ dodává barmanka.

Než však soutěžící předstoupí před porotu, musí si nejdřív nachystat všechny potřebné přísady. „V přípravně si soutěžící nachystá všechno, co potřebuje mít hotové, ale nemůže to udělat před porotou. Doleští si skleničky, nachystá si ozdoby nebo ohřeje vodu. Musí se ovšem vejít do patnácti minut. Pak předstoupí před porotu, kde svůj nápoj namíchá,“ upozorňuje Ivana.

Na soutěže si také soutěžící musí připravit vlastní recepty. „Vymyslet nový koktejl pro mě naštěstí není moc těžké. Většinou stačí vymyslet jeden, ale záleží to na tom, jaké jsou podmínky soutěže a kolik nápojů se míchá,“ popisuje podmínky Ivana.

V listopadu na Metelka Austerlitz Cup soutěžila s koktejlem Hot Wind. „V pravidlech bylo, že se může koktejl dolít čajem. Protože jsme zrovna měli doma čaj Teekanne, se kterým se soutěžilo, tak jsem zkoušela různé možnosti, která chuť by byla dobrá. Nakonec jsem ale dolití čajem nepoužila,“ vzpomíná Ivana.

Nové chutě zkouší pořád, hlavně ve škole. „Nejdřív musím vymyslet chuť koktejlu a jednotlivé ingredience. Potom si párkrát nacvičím techniku míchání. Doma sice moc prostoru nemám, ale ve škole toho namícháme tolik, že pak už ani nevíme, jak to chutná. Chuťové buňky už jsou po několikerém ochutnávání někde jinde. Naštěstí nám pomáhají učitelé. Třeba řeknou, že je koktejl moc sladký, tak ho ještě trochu upravíme,“ podotýká dívka.

I když v každém koktejlu nemusí být alkohol, Ivana má raději právě míchané nápoje s ním. „Je rozdíl, jestli se při přípravě koktejlu alkohol použije nebo ne. Já jsem zatím dělala jenom nápoje s přísadou alkoholu. Myslím si, že je to s ním lepší,” říká Ivana.

Zlepšuje chuť

Podle ní alkohol zlepšuje chuť. „Když má být součástí nápoje pět centilitrů alkoholu a dohromady má mít s ostatními ingrediencemi třeba patnáct, tak alkohol přidá koktejlu chuť, ale nápoj přitom není tak silný,“ vysvětluje mladá barmanka.

Ivaně se také líbí barmanské triky, při kterých barmani prohazují šejkr za zády nebo žonglují s lahvemi. „Vypadá to dobře a strašně se mi to líbí, ale asi bych to nezvládla. Je to pro hodně trpělivého člověka, což já nejsem,“ kroutí skromně hlavou.

Zaujal ji také nápad napsat vlastní kuchařku koktejlů. „Je to zajímavá myšlenka. Po střední škole chci jít na vysokou školu zaměřenou na hotelnictví, ale kdyby byla příležitost, ráda bych se koktejlům věnovala, protože mě to baví. A když jsme u těch knížek, teď se hlavně musím věnovat povinné četbě do češtiny,“ říká Ivana.

Kvůli škole jí teď moc volného času nezbývá. „Dřív jsem hrávala volejbal, jenže teď nemám čas. Občas se sejdu s kamarády. Jinak mi většinu času zabírá škola a učení,” dodává dívka.