Ti, kteří mají v oblibě o něco tvrdší muziku, můžou v sobotu vyrazit do Rousínova na další ročník rockového hudebního festivalu Rousfest. „Letos pořádáme akci už poosmé. Začínáme v pravé poledne a hrát se bude za každého počasí. Minulé roky se dostavilo okolo tisíce posluchačů, podobnou návštěvu očekáváme také letos," oznámil za pořadatele Ivo Salcburger.

Na rousínovském zimním stadionu se představí deset kapel. Kdo si pospíší a dostaví se do dvou hodin odpoledne, koupí vstupenku za sto korun, opozdilci si budou muset další stovku připlatit. Děti v doprovodu rodičů mají vstup zdarma.

To ve Vyškově si děti dokonce i něco vydělají. Peníze však vzápětí utratí pouze v místním Mini-městečku, které se v Lípové ulici usídlilo už v pátek a zůstane tam až do neděle. Akci pořádá Apoštolská církev a Křesťanské centrum Vyškov. „Děti se ocitnou v malém městě, kde se budou učit, jak to funguje ve skutečném světě. Nejdřív si zažádají o nějakou práci, jako třeba uklízení odpadků nebo prodávání limonády. Za tu pak dostanou zaplaceno speciální měnou, načež si můžou koupit cokoli, co je v městečku k mání," vysvětlil pastor Apoštolské církve Jiří Pospíšil.

Mini-městečko pořádá církev už podruhé. Zatímco první rok se akce uskutečnila jen v Bučovicích, letos díky pozitivnímu ohlasu zamířila do všech měst na Vyškovsku. Naposledy si děti život dospělých vyzkouší příští týden v Ivanovicích na Hané.

Dospělé i děti, z nichž především hochy, láká mezi sobotní desátou až pátou hodinou Klub vojenské historie Kučerov. V areálu Na Pískách se totiž koná už třetí ročník Vojenského dne.

S ukázkami střelby

Od svého prvního ročníku prochází akce neustálým vývojem. Zatímco poprvé byla zaměřená především na děti, loni už byla věnovaná bezezbytku i dospělým. „I letos se program od minulého ročníku opět proměnil a obohatil. Kromě současné vojenské techniky bude k vidění i ta historická. Zájemci uvidí tu, kterou používal wehrmacht nebo ještě dávnější napoleonská armáda. Z některých zbraní se bude i na ukázku střílet," lákal na setkání místopředseda klubu Ivo Kadlec. Dodal, že své umění na místě předvedou i hasiči.

Kdo je příznivcem poněkud mírumilovnější zábavy, může v sobotu zavítat na zámek ve Slavkově u Brna. V zámeckém parku začíná v devět hodin klubová výstava honáckých psů welsh corgi. „Výstava se v parku opakuje každé dva roky. Ve spolupráci s městem a zámkem ji pořádá brněnský Welsh Corgi a Kelpie klub CZ," informovala vedoucí programového oddělení památky Jana Slouková.

V pestré nabídce víkendového společenského vyžití chybí snad už jen něco k snědku. Myslivecké sdružení Bošovice proto zve milovníky zvěřiny na další ročník Pytláckého odpoledne. Zahraje při něm kapela Synečci. První kulinářské speciality budou hotové v sobotu od tří hodin.