„Jedním autem blokuju přívod vody a druhým vjezd ke koupališti. Stojím vlastně na našem pozemku. S tímto vedením města nejsem ochoten podepsat žádné smlouvy, uzavřít nějakou dohodu,“ informoval včera Jiří Hrubý, který ve sporu zastupuje svého otce. Právě ten je vlastníkem pozemků, na nichž část koupaliště stojí.

Také podle starostky Bučovic Šárky Šilerové není žádná dohoda s Jiřím Hrubým možná. „Vůle k ní je prostě pouze na straně města. Pan Hrubý si klade nesplnitelné podmínky, které ani vedení města splnit nemůže, jsou věcí příslušných správních orgánů a řízení,“ upozornila starostka například na problém s pokutou, kterou před časem Hrubý dostal za to, že parkoval u parkoviště. Ten se brání, že s autem stál v podstatě na vlastním pozemku a nic proto platit nehodlá.

Šilerová stejně jako místostarosta města František Šujan ujistili, že koupaliště bude do čtrnácti dnů přístupné veřejnosti. „Problém s blokováním přístupu řeší odbor dopravy a policie,“ odkázala Šilerová.

To potvrdil šéf bučovického odboru dopravy Zdeněk Kolaja. „Podle zákona jsou tato auta překážkou na veřejně přístupné komunikaci. Kdyby do nich třeba ve tmě narazil cyklista, byl by pan Hrubý v pěkném maléru. Pokud budou auta dál překážet, necháme je odstranit,“ ujistil Kolaja.

V takovém případě se bude Hrubý podle svých slov bránit zákonnými prostředky. „Podám trestní oznámení a uvidíme, jak se celá věc vyvine dál. Každopádně si nechci brát návštěvníky koupaliště za rukojmí, chci jen upozornit na svůj problém,“ zdůraznil Hrubý.

Každopádně o zpřístupnění bučovického koupaliště v termínu od 21. do 25. června informují webové stránky Bučovic. Oznámení přitom připouští, že Hrubého blokáda působí městu potíže. „V současné době vrcholí přípravné práce na koupališti, po technické stránce jsme na sezonu připraveni. Největší problém nám dělá zastavený přívod vody, tu dopouštíme náhradním způsobem,“ stojí v textu na webu.

Chyba na straně úředníků

Celá kauza vznikla už v roce 2006. Hrubý zjistil při vyřizování pozůstalosti, že město při stavbě koupaliště zabralo přes dva a půl tisíce metrů čtverečních z jeho pozemku a postavila na nich parkoviště a přístupovou cestu k bazénu. Radnici podepsal předběžný souhlas s užíváním pozemku. Tím ale dohoda skončila a začal vleklý spor. Během něj Hrubý podal na město i trestní oznámení u policie, ta ale případ uzavřela s tím, že se jedná o občanskoprávní spor. Bučovická radnice se posléze snažila dotlačit vlastníka prostřednictvím soudu k uzavření smlouvy o zřízení věcného břemene, díky níž by mohla jeho pozemky užívat. Neúspěšně, Okresní soud ve Vyškově pro to letos v lednu neshledal žádný zákonný důvod. Město se proto odvolalo ke Krajskému soudu v Brně, stání ale ještě nezačalo.

Ještě přednedávnem přitom Hrubý vyjádřil ochotu se s městem dohodnout na pronájmu podle odhadu soudního znalce. Teď už ale jakoukoliv smírnou dohodu s vedením radnice odmítá. „Zřejmě dospějeme k nějakému závěru až s novým vedením města po komunálních volbách, záleží ovšem na tom, jak dopadnou,“ nastínil Hrubý.

Z celé záležitosti se přitom už stalo politikum. Bučovická opozice upozorňuje na to, že chyba je na straně města. „Chci, aby se jasně řeklo, kdo je za ni zodpovědný. Pochybil konkrétní úředník a tomu je nutné všechny náklady v této záležitosti předložit k úhradě. Pokud úředníci neponesou zodpovědnost, nedobereme se nikdy zlepšení jejich práce,“ vyjádřil se před časem zastupitel Radovan Válek (Volba pro město).