Lidé z okolí Ivanovic na Hané i z opačné strany ze směru od Bučovic a všichni, kdo dávají přednost poklidné venkovské pohodě před našlapaným akvaparkem, mají obavy, že přijdou o možnost koupání. Obec Moravské Málkovice totiž nesehnala miliony na generální opravu bazénu. Hrozbu uzavření kvůli hygienickým prohřeškům se pokusí oddálit provizorními opravami. Nevymění ale čističku, ke které měli vloni hygienici největší výhrady. Dokonce tehdy nařídili předčasné uzavření koupaliště. Lidé mají obavy, aby něco podobného nepřišlo i letos. Starosta Jan Bouda připustil, že v případě problémů s kvalitou vody budou muset bazén vypustit.

Když vloni vzala Radana Zelíková tříletého synka Adámka v náruči do velkého bazénu málkovického koupaliště, málem se oba utopili. Noha jí totiž uklouzla po slizkém dně. Oba si naštěstí jen lokli kalné vody a kupodivu se obešli i bez střevních potíží. Přes nepříjemný zážitek maminka doufá, že koupaliště bude fungovat i letos.

„Za čtyřicetikorunové vstupné bych čekala něco lepšího. Přesto se těším, až přijedeme o prázdninách k příbuzným do Málkovic. Bez koupaliště by to nebylo ono. Nejbližší bazén je až ve Vyškově a tam bývá hlava na hlavě,“ přemýšlí návštěvnice ze Zlínska.

Urvané kusy betonu na stěnách a popraskané dno bazénu. Malý výkon čističky, kvůli které se rozšířila škodlivá řasa. To hodně vadilo hygienikům. Dokonce nařídili vloni koncem léta předčasné uzavření koupaliště.

„Porušený povrch bazénu znemožnil jeho čištění, a z toho důvodu byla ohrožená kvalita vody s rizikem zdravotních dopadů. Provozovatel tak porušoval zákon o ochraně veřejného zdraví,“ uvedl krajský hygienik Miroslav Staněk.

Zastupitelstvo nechalo vypracovat projekt, podle kterého by generální oprava přišla na patnáct milionů a osmasedmdesát tisíc korun. Obecní rada tak už téměř rok shání peníze, na všechny strany. Zatím marně. „Zaslali jsme žádost o dotaci na ministerstvo financí. Rovněž jsme oslovili manažerskou firmu, která se nám pokouší sehnat peníze z prostředků Evropské unie,“ řekl starosta Jan Bouda.

Mezitím opravují řemeslníci koupaliště alespoň tak, aby vydrželo ještě jednu sezonu. „Nechali jsme opravit dno a stěny bazénu. Provádíme i další běžnou údržbu tak, jako každoročně před zahájením. Koupaliště otevřeme už patnáctého června,“ slíbil starosta.

Čistička zatím zůstane stará. „Pokud by se objevila řasa, budeme muset vodu vypustit, bazén vyčistit a napustit novou vodu. Propočítali jsme si, že by na to měly stačit tři dny,“ dodal Bouda.

Po loňských zkušenostech, kdy se příliš vysoké vstupné odrazilo na nízké návštěvnosti, letos provozovatel cenu snížil. Prodloužil také otevírací dobu z devatenácti na jednadvacet hodin. Vloni platily děti dvacet a dospělí čtyřicet korun. Po sedmnácté hodině děti platily deset a dospělí třicet korun. Letos bude vstup pro děti do tří let zdarma, od tří do patnácti let za deset, pro dospělé za pětadvacet a pro doprovod za deset korun.

Letovisko v Moravských Málkovicích má návštěvníkům co nabídnout. Padesátimetrový bazén, dětský bazének, dvě skluzavky, hřiště pro míčové hry, kiosek, samostatné převlékárny. Hned v sousedství je fotbalové hřiště s ubytovnou pro devětadvacet lidí a klubovnou s nočním občerstvením. K procházkám či k rybolovu láká sousední rybník.