Kvůli počasí totiž lidé z regionu koupání vyměnili za turistické výlety, návštěvy zámků nebo zoologických zahrad a drtivá většina koupališť na Vyškovsku tak zažila nejhorší sezonu v celé své historii.

Horší sezonu například nepamatuje Radoslav Lánský ze slavkovských technických služeb, které provozují místní letní bazény. „Je to katastrofální. Podle našich statistik jde rozhodně o nejhorší sezonu za celých šestadvacet let, co je koupaliště otevřené. Jsme na pětačtyřiceti procentech loňské návštěvnosti, v tržbách nám ve srovnání s minulým červencem chybí 880 tisíc korun,“ postěžoval si Lánský.

Upozornil, že do každého koupaliště je potřeba investovat, i když lidé nepřijdou. „Denně za provoz utratíme šestačtyřicet tisíc korun, ať lidé přijdou nebo nepřijdou, a otevřeno máme pořád, i kdyby za den přišlo jen třeba pět lidí. Podmínky přitom nejsou tak špatné, voda má dvaadvacet stupňů, jenže lidé jsou hodně ovlivněni předpovědí počasí z médií a od ní se návštěvnost odvíjí,“ povzdychl si Lánský.

Špatnou zkušenost potvrdil také provozovatel hodějického koupaliště Petr Boháček. „V našem případě se o sezoně ani nedá mluvit. Za celé léto jsme měli otevřeno dohromady pět dní, jinak nebylo vhodné počasí. Za celých devět let takovou situaci nepamatuji. Vůbec bych se nedivil, kdyby některá koupaliště musela po letošním létě úplně zavřít,“ podotkl Boháček.

Areály prodělají

Také on připomněl, že koupaliště je nutné denně udržovat. „A pokud to nepodpoří obec nebo nejsou nějaké rezervy z minulých let, letos všechny areály prodělají. Srpen už to rozhodně nezlepší, i kdyby byly třicítky, klíčovým měsícem pro koupaliště byl vždycky červenec. V srpnu už se lidé koupat moc nechodí. Pokud bude příští léto vypadat stejně, počítám, že osmdesát procent koupališť úplně zkrachuje,“ prorokuje Boháček.

O něco lépe než ostatní je na tom vyškovský aquapark. Přestože ani Vyškovu se uplakané a zamračené červencové počasí nevyhnulo, těží z vnitřního areálu, který nabízí různé atrakce. „U nás se to u venkovního areálu nijak neliší od ostatních. My však máme aspoň tu výhodu, že máme také krytý areál, a tam byla návštěvnost docela slušná. Díky tomu není propad celkové návštěvnosti oproti loňsku tak výrazný,“ uvedl vedoucí aquaparku Jaroslav Hastík.

Přesto venkovní bazén zaznamenal v červenci historicky nejnižší návštěvnost, jen osm a půl tisíce lidí. „Pro srovnání, druhá nejslabší návštěvnost byla v roce 2005, jenže to k nám přišlo lidí patnáct tisíc,“ dodal Hastík.

Ani následující dny nebudou milovníkům vody příliš příznivé. Meteorologové sice předpovídají nejvyšší odpolední teploty kolem čtyřiadvaceti a pětadvaceti stupňů Celsia, obloha však bude převážně polojasná nebo zatažená a hrozí i déšť.