Táhlé a hluboko vibrující tóny vydávané dlouhou dřevěnou troubou se obvykle nesou kilometry daleko údolími mezi švýcarskými horami.

Tentokrát ale rozkmitají od devatenácti hodin vyškovský Besední dům.
Známý sólista na lesní rohy Stephan Katte totiž předvede raritu. Zahraje na alpský roh, který je pro nás takřka neznámý a trošku exotický. Kromě toho představí i lesní roh, přirozený lesní roh a altový roh v dílech klasických i současných autorů.

Zvuk lesních rohů je pro vyškovské posluchače něčím neobvyklým. Takovou atraktivní podívanou si mohou vychutnat vůbec poprvé. „Hra na alpský roh je náročná disciplína, ale výsledek je skutečně povznášející,“ tvrdí Katte, který je zakladatelem souboru alpských rohů v německém Výmaru.

Tradiční lesní roh byl původně užívaný při lovu. Signály si lovci sdělovali na dálku nejrůznější zprávy. Pradávným tvarem byl zvířecí roh. „Náročná je i hra na přirozený roh, který nemá ventily a tóny se musejí vytvářet složitým způsobem,“ vysvětlil Katte.

Podle jeho slov je nejvíc v žesťovém orchestru obsazovaný klasický roh s ventily a altový roh, který je trochu kratší a má drsnější zvuk.

Kattovým hudebním partnerem bude ve Vyškově jazzový pianista Steffen Heinze. Ten je vyhlášeným improvizátorem a hráčem k němým filmům. Zahraje jak vlastní kompozice, tak doprovodí projekci grotesky Chaplin bankovním sluhou. Oba předvedou své hudební umění v klasických dílech Ignaze Moschelese a Paula Hindemitha a jazzových kompozicích uznávaných českých autorů Jaroslava Kofroně a Karla Velebného.