Divákovi zvyklému spíš na operety, ochotnické komedie a občas i pražské estrády, se rozhodnul nabízet dramata a náročnější příběhy. Na Vyškovsku si soubor našel okruh svých diváků. Za hranicemi okresu je ještě úspěšnější. V šesti sezonách šestkrát postoupil na prestižní celostátní přehlídky. Teď Divadlo bez střechy hledá způsob, jak laťku nasazenou hodně vysoko udržet. Bude při tom potřebovat větší podporu města.

Jaký bude pro Divadlo bez střechy rok 2009?
Určitě nás čeká prubířský rok. Hrajeme pro náročné diváky. Přípravě se věnujeme také na vysoké úrovni jak po odborné, tak i po časové stránce. Lidé mají povědomí, že představení nazkoušíme za dvě či tři hodinky týdně, což je obrovský omyl. Herci i ostatní tvůrci tráví během tří čtyř měsíců příprav ve zkušebně týdně i dvacet, pětadvacet hodin. Což je porce, která se dá zvládat jen s velkým sebezapřením. Uděláme vše pro to, abychom vysokou úroveň udrželi i nadále.

Je možné takové nasazení, kterému se divadelníci věnují ve svém volném čase, vydržet i nadále?
Nemůžeme to už táhnout sami. Musíme vyřešit otázku, zda má město Vyškov o představení tohoto typu zájem a jak tento soubor zabezpečit nejenom finančně, ale i materiálně a organizačně. Protože nechceme z nastavené laťky slevit, čeká nás jednání o budoucnosti souboru jak se zřizovatelem, kterým je Městské kulturní středisko ve Vyškově, tak i s vyškovskou radnicí. I členové souboru se musejí vyjádřit, jak často a kolik času jsou schopní a ochotní divadlu věnovat.

Štěstí přinesla souboru před několika týdny hra Šťastná událost…
Hra polského autora Slawomira Mrožka Šťastná událost v režii Tomáše Dorazila je nejdůležitější událostí sezony. Zabodovala na postupovém festivalu v Kojetíně. Postoupila na celostátní přehlídku Divadelní Děčín. Hru v Děčíne uvedeme 22. května.

Připomeňte divákům, kteří Šťastnou událost neviděli, její obsah.
Černá groteska nabízí několik linií, a to od čistě politické interpretace až po triviální rodinnou historku o napětí mezi generacemi. Představení v Kojetíně obdrželo ceny za inscenaci, za režii, dramaturgii a scénografii i dvě ocenění za herecký výkon. Na kvalitě je poznat, že se zapojili i profesionálové, a to například režisér scénograf a kostymérka Rado a Eva Mesarčovi nebo herec brněnského divadla Čára Přemysl Hnilička. Ze Zlína přišel Dalibor Dufek. Ostatní herci Petra Šarhanová, Petr Muzikář a Alois Kummer jsou osvědčené opory souboru.

Kdy můžou Vyškované vidět některé představení Divadla bez střechy?
Plánované představení bohužel vypadlo kvůli Děčínu. Určitě ale některou z her budeme reprízovat na podzim v Besedním domě. V blízké budoucnosti nás kromě Děčína čeká několik dalších představení mimo Vyškov.

Do kterých měst vyškovští divadelníci zamíří?
Těší nás, že se už potřetí objevíme v brněnském divadle Husa na provázku, tentokrát se Šťastnou událostí. Hostování máme přislíbené i na příští rok. Vrcholem je pro nás pozvání do Činoherního klubu v Praze, který byl vyhodnocený jako nejlepší divadlo roku v republice. S tamním dramaturgem Radovanem Páclem jsme se seznámili před dvěma lety na přehlídce v Třebíči, padli jsme si do oka a slíbili si spolupráci. Budeme hrát už v neděli představení Dvojhlavý orel, se kterým jsme se minulý rok zúčastnili Jiráskova Hronova. Letošní sezonu zakončíme na festivalu ve Veverské Bítýšce v polovině června, který jsme si oblíbili kvůli přátelské atmosféře.

Kterou reprízu nabídnete Vyškovanům na podzim?
Ještě se uvidí. V současné době máme v repertoáru šest her, a to Schody pro kočku a Šťastnou událost v režii Tomáše Dorazila, Hypnoskop a Té síly díl jsem já v režii Ladislava Stýbla, který je dnes dramaturgem divadla Pod Palmovkou v Praze, Patříš mi v režii Petra Nýdrleho z Malé scény Zlín a Dvojhlavého orla v režii Rado Mesarče. Díky další šťastné události, kterou je těhotenství jedné naší herečky, musíme ovšem některá představení na jeden rok přerušit.

I přes nabitý repertoár chystáte další premiéru?
Pro příští divadelní sezonu chystáme novou hru. Pokračujeme v kolečku po autorech střední a východní Evropy. Po polském a maďarském autorovi to tentokrát bude tvůrce rumunský. Podrobnosti ale neřeknu, vše je na samém počátku. Do vzdálenější budoucnosti pak máme naplánovaný náš dávný sen, a to hru Pláňka od Federica Garcii Lorky.