Dva z malé komunity vyškovských bezdomovců už o něj přišli. Jeden z nich umrzl na konci listopadu na zastávce městské hromadné dopravy v Úzké ulici v Brně. Další o pár dní dřív zemřel ve vyškovské nemocnici. „Třiašedesátiletý muž nebyl schopný chůze. Někdo oznámil, že leží u zimního stadionu. Záchranáři ho odvezli do nemocnice, kde skonal,“ popsal velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček.
Lidé bez střechy nad hlavou mají podobné problémy stále. „Přednedávnem jsme přivolali záchranku k dalšímu bezdomovci kvůli podezření na omrzliny. Nabízeli jsme mu ubytovnu, odmítl. Další už přišel kvůli omrzlinám o všechny prsty a mám obavy, že bez pomoci nepřežije zimu,“ měl chmurnou předpověď šéf vyškovských strážníků.
Pomoc bezdomovcům podle něj komplikuje hlavně skutečnost, že o ni moc nestojí. Téměř všichni mají silné problémy s alkoholem, za který utratí všechny peníze. „Prakticky nemají zájem něco řešit, nechtějí se přizpůsobovat žádnému řádu. Jednomu jsme třeba pomohli vyřídit nový občanský průkaz, ztratil ho za dva dny. Občas některého odvezeme do Centra sociálních služeb, protože bývají po hygienické stránce velice zanedbaní,“ povzdechl si Sedláček.
Že bezdomovci nejeví zájem o služby, které jim mohou třeba zachránit život, potvrdila i mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová. „V azylovém domě Sport v Mlýnské ulici, který funguje už od roku 2005, se letos objevil zatím jen jeden člověk bez přístřeší,“ uvedla mluvčí.
Podmínkou ubytování je doklad totožnosti, žádný alkohol a poplatek ve výši třiceti až pětapadesáti korun. Dalších pětašedesát korun doplatí vyškovská radnice. V ceně je podle správce budovy Aleše Novotného sprcha, toaleta a postel. Výše poplatku nicméně většinu bezdomovců odradí.
Lidé se často bezdomovců kvůli zápachu a opilosti štítí. Hrozí pak, že jim třeba nepomohou v kritické situaci. „Pokud někdo uvidí bezvládného bezdomovce třeba na lavičce, neměl by sám nic podnikat. Udělá nejlépe, když zavolá na linku 156 a městská policie už problém vyřeší,“ poradil Sedláček.