I když si policisté bezdomovců všímají i v obcích, jejich výskyt tam je obvykle daleko menší než ve městech. „Pokud se tito lidé dopouští nějakého protiprávního jednání, tak se obyvatelé obrátí na nás nebo i na obec, nicméně samotný výskyt protiprávní není,“ připomněla policejní mluvčí Alice Musilová.

V souvislosti s tím řešili strážci zákona ve dvoutisícové obci nedaleko Slavkova neshody mezi lidmi bez domova a místními na vlakovém nádraží. „Byl to přestupek proti občanskému soužití,“ doplnila Musilová.

Cyklostezka, ilustrační foto.
Cyklostezka spojí Slavkov s Křenovicemi. Povede ale jinudy, nově podél silnice

Zástupci vsi chtěli prvotně bezdomovcům pomoci. „Z jejich strany ale není vůbec žádný zájem. Pokud se někdo dostane do těžké životní situace, může se obrátit na oblastní charitu do Slavkova u Brna, kde mu pracovníci poradí, pomohou, případně ho nasměrují na jiné středisko. Například na azylové domy v Brně,“ doporučil starosta Maděra.

Právě do brněnských azylových domů tady lidé nasměrovali jednoho bezdomovce polské národnosti, zatímco další se po vesnici i okolních obcích pohybuje stále. „Žádné další konflikty neřešíme, pouze nějaký úklid, když nám někde přespí,“ dodal starosta.