DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Hlouček několika cestujících choulících se v zimním mrazu na metru čtverečním v čekárně vyškovského autobusového nádraží a v protilehlém rohu jediný bezdomovec sedící jak král. Přesně takový obrázek se naskytl jednoho sobotního podvečera redaktorce Vyškovských novin, která tamtudy procházela.

A není jediná, kdo něco takového viděl nebo dokonce zažil na vlastní kůži. Že je na nádraží lidově řečeno „smrad jako v opičárně“, na to poukazuje nemálo lidí. „Je opravdu zarážející, jak jeden člověk dokáže zamořit tak velkou místnost, jakou je čekárna na autobusovém nádraží.

V takovém zápachu se vážně nedá sedět. I kdyby bylo dvacet pod nulou, radši počkám venku,“ uvedl například Michal Januška z Vyškova.

O problému moc dobře ví také vedení vyškovské dopravní společnosti Vydos. Podle slov ředitele Igora Čekiho se potíž snaží řešit, a to ve spolupráci s městskou policií. „Ale ta může něco dělat, pouze pokud je člověk například podnapilý. A my máme takové informace, že za jiných okolností nemůžeme někomu zamezit přístup na veřejné prostranství. Z vlastní zkušenosti ovšem vím, že vlakové nádraží na tom není o moc lépe,“ řekl Čeki.

Zajedno je s ním například Vyškovanka Jitka Pelikánová. „Čekala jsem na maminku, která měla přijet vlakem. Byla dost velká zima. Ale v čekárně seděl bezdomovec. Strašně zapáchal, takže jsem se radši odebrala na perón a mrzla tam,“ svěřila se Pelikánová.

Že jsou na vlakovém nádraží lidé bez střechy na hlavou jako doma, potvrdila i zaměstnankyně společnosti Vydos Marie Hošková, která pracuje na pobočce na vyškovském vlakovém nádraží. „Mockrát jsme tento problém řešili. Vadí nám, že zapáchají a cestující to obtěžuje. Sice žádáme o pomoc strážníky, ale ty bychom mohli volat obden. Jeden bezdomovec je tady každý den, chová se tiše. Jsme na něj už zvyklí, ale lidem samozřejmě vadí,“ uvedla Hošková.

Zrovna nedávno prý tam měli alkoholový mejdan Romové a bezdomovci. „Museli jsme zavolat strážníky,“ doplnila Hošková.

Podle velitele vyškovské městské policie Petra Sedláčka si lidé stěžují na bezdomovce poměrně často. „A není to jen problém na nádražích.

Snaží se schovat před zimou i v domech. Potíž je v tom, že je nemůžeme nijak postihnout, pokud se ničeho nedopustí,“ vysvětlil šéf městské policie.

Konkrétně ve Vyškově jde prý o dva problémové lidi. „Ti nejsou ochotní využít azylový dům, protože si i za poslední trochu peněz raději nakoupí alkohol. Ti lidé jsou podle mě už ve stadiu, kdy je jim všechno jedno,“ myslí si velitel vyškovských strážníků.

Jak uvedl jeho kolega Pavel Ryšánek, bezdomovci častěji vysedávají na autobusovém než na vlakovém nádraží. „Je tam tepleji a víc laviček. Když se cestujícím zdá, že pach je už nesnesitelný, zavolají nás. Většinou jde o ty samé bezdomovce. Jakmile nás zahlédnou, sami se zvednou a bez řečí odejdou pryč,“ popsal Ryšánek.

REDAKTOŘI VYŠKOVSKÝCH NOVIN