Často ho využívají také bezdomovci. „Cestovala jsem nedávno z Prostějova do Vyškova a zpátky. Asi půl hodiny jsem musela čekat na autobus. Bylo pod nulou, tak jsem se schovala do čekárny. Stejný nápad měli podle všeho i dva bezdomovci. Akorát s tím rozdílem, že určitě nečekali na autobus, ale chtěli se v teple prospat. Někteří lidé v čekárně pak málem omdlévali,“ postěžovala si nedávno třeba Markéta Adamová z Prostějova.

Autobusové nádraží ve Vyškově provozuje společnost Vydos. Také zástupce ředitele podniku Igor Čeki jisté trable s bezdomovci potvrdil. „Problém přetrvává,“ uvedl Čeki.

Vyškovští strážníci v současnosti ale velké množství stížností nebo žádostí nezaznamenávají. „Je totiž otázka, čeho se bezdomovci dopouštějí. Pokud jenom sedí a zapáchají, není to přece žádný přestupek. Něco jiného by bylo, kdyby popíjeli alkohol nebo se chovali jinak nepřístojně,“ vysvětlil velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček. Ten ale připustil, že v předešlých letech jeho lidé občas nějakého bezdomovce z čekárny vyvedli. „Problémy bývaly. Když jsme ale přijeli na místo, bez potíží s námi zmínění lidé odešli ven. I když se pak třeba za dvě hodiny zase vrátili zpátky. Není to ovšem tak, že by na ně město nemyslelo. Pokaždé jim doporučujeme jít do ubytovny,“ zdůraznil Petr Sedláček.

Ta se lidem bez střechy nad hlavou otevírá už po dva roky pokaždé k prvnímu listopadu. Poprvé však využili možnosti ubytování jenom tři a loni dokonce jenom dva bezdomovci. „Chceme těm v nelehké životní situaci podat pomocnou ruku. Pokud přijde tuhá zima, těžko se venku před chladem ukryjí. Proto jim nabízíme možnost strávit noc za malý poplatek v důstojném a hlavně teplém prostředí. V ubytovně samozřejmě najdou i podmínky pro osobní hygienu,“ uvedl vyškovský starosta Petr Hájek.

Řešením problému s lidmi bez střechy nad hlavou se vyškovská radnice začala zabývat poprvé před dvěma lety, když pro ně nechala vybudovat ubytovnu. Té můžou využívat, pokud se prokáží platným dokladem totožnosti a zaplatí třicet až pětapadesát korun za noc. Radnici stojí noclehárna za celou sezónu asi pětadvacet tisíc korun.


Zapáchá. Nesmí do obchodu

Asi desítka bezdomovců se pohybuje po Vyškově. Obtěžují kolemjdoucí žebráním. Vadí i svým zanedbaným vzhledem a zápachem.

Místo lítosti vzbuzují lidé bez přístřeší svým životním stylem spíše nelibost. „Můj dvou a půlletý syn se při pohledu na muže se špinavým plnovousem, rudýma očima, umouněným obličejem a dlouhými černými nehty lekl, že vidí bubáka,“ směje se poněkud hořce turista Pavel Zelík, který přijel do Vyškova ze Zlínska.

Jednu seniorku zase obtěžoval bezdomovec žebráním. „Klekl si a objal mi kolena. Řekl, že mě nepustí, dokud mu nedám aspoň pět korun. Prý už tři dny nejedl. Dala jsem mu dvacetikorunu,“ řekla důchodkyně z Drysic, která nechtěla zveřejnit své jméno, redakce ho však zná. Dodala, jak moc ji rozzlobilo, když jí pak jeden z trhovců, který celou scénu sledoval, prozradil, že onen muž si takto denně vyžebrá pěkné peníze. Otázka prý je, kde je utratí. Například do obchodu s potravinami Eva Market mají zakázaný vstup. „Smrdí,“ vysvětlila před časem lakonicky jedna z prodavaček. Čím se tedy živí? „Nejím nic, mám pořád hlad, piju jen vodu z potoka,“ prohlásil nerudně dvaašedesátiletý muž bez domova Rostislav Bugner, který se často pohybuje právě kolem tržnice.

Přestože bezdomovci odpuzují svým vzhledem a pachem, jinak s nimi vážnější problémy nebývají. „Nejsou agresivní, nemíváme mnoho důvodů zasahovat. Jen v chladnějším počasí se stahují na autobusové a vlakové nádraží, kde vadí cestujícím a tehdy zasahujeme. Občas se nastěhují do sklepních kójí v panelácích,“ uvedl velitel městské policie Petr Sedláček.

Lidé bez domova nocují v parku, na lavičkách. A to i v zimě, kdy mají možnost azylu v ubytovně na tribuně stadionu. „Ubytovna funguje jen přes zimu. V ceně je sprcha, záchod a postel. Když si předplatí celý měsíc, je cena za jednu noc třicet korun. Když platí jednorázově, pak stojí jedna noc devadesát korun,“ uvedl správce budovy Aleš Novotný. Zatím ubytovna fungovala tři zimní sezony. Poprvé ji využívali tři lidé bez domova, podruhé už jen jeden, potřetí nikdo. Důvod je zřejmý: „Kde bych vzal tři pětky na noc?“ podivil se Bugner a uložil se ke spánku na své obvyklé lavičce.

S bezdomovci se setkávají lidé také v Bučovicích. „Víme o čtyřech a máme je pod kontrolou. V létě to s nimi jde. Spíš řešíme, co s nimi, v zimním období. Promrzlého člověka nemáme kam umístit. Pokud jinak není vážně nemocen nebo zraněn, zdravotníci nám jej nevezmou,“ postěžoval si před časem velitel městské policie Jiří Wasserburger.

Martina Vilímová a Šárka Dubská