Obsazují záchody nebo sklady. Bezdomovce nástupem chladného počasí přitahuje také areál nemocnice ve Vyškově, která na jihu Moravy s podobnými případy není jediná. „Tito lidé svým nevhodným chováním zejména v nočních hodinách ohrožují bezpečnost jak pacientů, tak našeho zdravotnického personálu. Byli jsme nuceni tuto situaci řešit mimo jiné podáním trestního oznámení,“ potvrdil redakci Deníku ředitel vyškovské nemocnice Zdeněk Horák.
Aktivně proti pronikání bezdomovců postupují pracovníci ostrahy. „Kontrolují všechna známá místa, kde se tito lidé zdržují. Zaměstnanci uzamykají veřejné toalety, sklady lehátek a vozíků, ale také boční branky od parkovišť. Bezdomovci končí vyvedení mimo nemocnici, případně ostraha volá městské strážníky,“ doplnil ředitel krajského zařízení.
Potvrdil to i velitel Městské police Vyškov Petr Sedláček. „Na základě žádosti nemocniční ostrahy nebo stížnosti zaměstnanců jsme v nemocnici v uplynulém období několikrát zasahovali. Vzhledem ke zhoršující se situaci v areálu vyvolalo vedení města jednání se zástupci nemocnice. Doporučili jsme jim posílení ostrahy jak v denní době, tak v nočních hodinách,“ sdělil Sedláček.
V případě potřeby pomáhají také vyškovští policisté. „Pokud nás zavolají, situaci s bezdomovci řešíme,“ reagovala policejní mluvčí Alice Musilová. Svoji činnost zintenzivnila především bezpečnostní agentura. Ta zajišťuje ostrahu čtyřiadvacet hodin denně po celý týden, zároveň navýšila počet členů ostrahy z jednoho na dva v odpoledních a nočních hodinách.
Vedení nemocnice usiluje o lepší dohled nad areálem. „Naši zaměstnanci, zejména ženy, mají strach chodit na noční služby. V souvislosti s touto pro nás nepříjemnou situací jsme zahájili práce na projektové dokumentaci pro zařízení kamerového systému přímo v nemocnici,“ sdělil Horák.
BEZDOMOVCI V NEMOCNICI:
Ve Vyškově pronikají do areálu.
Vyvádí je ostraha.
Pomáhají strážníci i policisté.
Nemocnice usiluje o kamerový systém.
Nějaký azylový dům, ve kterém by měli bezdomovci možnost k přespání, ve Vyškově aktuálně není k dispozici. Podobné případy zaznamenali také zaměstnanci v Hodoníně.
„Nepřizpůsobiví se někdy objevují v chladnějším období. Stává se to zejména ve večerních či nočních hodinách, kdy vyhledávají lavice či lehátka a uloží se na ně, případně se zamknou na veřejně přístupných sociálkách,“ popsala mluvčí hodonínské nemocnice Bohdana Kuzmová Křepinská.
Budovu i areál proto obchází pravidelně příslušníci ostrahy i v nočních hodinách. „Někdy bezdomovce najdou a vyvedou, jindy reagují na přivolání a výzvu sestřiček, které mají službu a upozorní na nechtěné návštěvníky. Následně je i tentokrát odvedou z areálu,“ doplnila Kuzmová Křepinská.
S nepřizpůsobivými se tady však nesetkávají pouze uvnitř budov. „Občas se vyskytují také ve vnějším prostotu parku v okolí nemocnice. Například si tam stavějí jakési "bunkry a přístřešky“ za zahradou či například nedávno za prosekturou. Věc řeší ostraha a případně strážníci,“ dodala mluvčí zdravotnického zařízení v Hodoníně.
Také v kyjovské nemocnici na Hodonínsku dohlíží na pořádek bezpečnostní agentura, problémy s bezdomovci tady však zdravotníci neregistrují. Podobné to je v břeclavské nemocnici. „V minulosti jsme občas podobné případy řešili, ale teď s tím problém není,“ dodala mluvčí Nemocnice Břeclav Eliška Windová.
S bezdomovci se setkávají pracovníci Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Podle mluvčího Jiřího Erlebacha to souvisí s blízkostí Mendlova náměstí, kde se vícero lidí bez domova zdržuje. „V případě, že se u nás objeví, řešíme to podle interních směrnic, tedy s pomocí ostrahové služby. Při jakýchkoliv konfliktech nebo problémech pak žádáme o součinnost policisty,“ shrnul Erlebach.