Zápach tak silný, až se člověku dělá mdlo, bývá podle některých cestujících hlavně v zimě na vyškovském autobusovém nádraží. Tamní teplo totiž láká z venkovního mrazu nejen lidi, kteří někam putují. Často ho využívají také bezdomovci.

„Cestovala jsem nedávno z Prostějova do Vyškova a zpátky. Asi půl hodiny jsem musela čekat na autobus. Bylo pod nulou, tak jsem se schovala do čekárny. Stejný nápad měli podle všeho i dva bezdomovci. Akorát s tím rozdílem, že určitě nečekali na autobus, ale chtěli se v teple prospat. Někteří lidé v čekárně pak málem omdlévali,“ postěžovala si třeba Markéta Adamová z Prostějova.

Autobusové nádraží ve Vyškově provozuje společnost Vydos. Také zástupce ředitele podniku Igor Čeki jisté trable s bezdomovci potvrdil. „Problém přetrvává,“ uvedl Čeki.

Vyškovští strážníci v současnosti ale velké množství stížností nebo žádostí nezaznamenávají. „Je totiž otázka, čeho se bezdomovci dopouštějí. Pokud jenom sedí a zapáchají, není to přece žádný přestupek. Něco jiného by bylo, kdyby popíjeli alkohol nebo se chovali jinak nepřístojně,“ vysvětlil velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček.

Ten ale připustil, že v předešlých letech jeho lidé občas nějakého bezdomovce z čekárny vyvedli. „Problémy bývaly. Když jsme ale přijeli na místo, bez potíží s námi zmínění lidé šli ven. I když se pak třeba za dvě hodiny zase vrátili zpátky. Není to ovšem tak, že by na ně město nemyslelo. Pokaždé jim doporučujeme jít do ubytovny,“ zdůraznil Sedláček.

Ta se lidem bez střechy nad hlavou otevírá už po dva roky pokaždé k prvnímu listopadu. Poprvé však využili možnost ubytování jen tři a loni dokonce jen dva bezdomovci.

„Chceme těm v nelehké životní situaci podat pomocnou ruku. Pokud přijde tuhá zima, těžko se venku před chladem ukryjí. Pro jim nabízíme možnost strávit noc za malý poplatek v důstojném a hlavně teplém prostředí. V ubytovně samozřejmě najdou i podmínky pro osobní hygienu,“ uvedl starosta města Petr Hájek.

Řešením problému s bezdomovci se vyškovská radnice začala zabývat poprvé před dvěma lety, když pro ně nechala vybudovat ubytovnu. Té můžou využívat, pokud se prokáží platným dokladem totožnosti a zaplatí třicet až pětapadesát korun za noc. Radnici stojí noclehárna za celou sezónu asi pětadvacet tisíc korun.