„Jeden bezdomovec u tržnice si přede mě klekl a objal mi kolena. Řekl, že mě nepustí, dokud mu nedám aspoň pět korun. Prý už tři dny nejedl. Dala jsem mu dvacetikorunu,“ řekla důchodkyně z Drysic, která nechtěla zveřejnit své jméno, redakce jej však zná.

Dodala, jak moc ji rozzlobilo, když jí pak jeden z trhovců, který celou scénu sledoval, prozradil, že onen bezdomovec si takto denně vyžebrá pěkné peníze.

Ovšem otázka je, kde je utratí. Například do obchodu s potravinami Eva Market mají zakázaný vstup. „Smrdí,“ vysvětlila jen lakonicky jedna z prodavaček.

Často se tedy živí grilovanými kuřaty a párky v rohlíku u stánků, nebo chodí na levná kuřecí křidélka do hypernovy.

A čím hasí žízeň? „Piju vodu z potoka,“ prohlásil nerudně Milan Bugner, dvaašedesátiletý muž bez domova, který se často pohybuje právě kolem tržnice.

„Nevěřte mu, dostává důchod a ten mu na pivko stačí,“ nesouhlasí však Jan Halámek, který se svou družkou často posedává na vedlejší lavičce.

Přestože bezdomovci odpuzují svým vzhledem a pachem, jinak s nimi vážnější problémy nebývají. „Nejsou agresivní, nemíváme mnoho důvodů zasahovat. Teprve s příchodem chladnějšího počasí se stahují na autobusové a vlakové nádraží, kde vadí cestujícím a tehdy zasahujeme. Občas se nastěhují do sklepních kójí v panelácích,“ uvedl velitel městské policie Petr Sedláček.

Lidé bez domova nocují v parku, na lavečkách. A to i v zimě, kdy mají možnost v azylu v ubytovně na tribuně stadionu. „Ubytovna funguje jen přes zimu. V ceně je sprcha, záchod a postel. Když si předplatí celý měsíc, je cena za jednu noc třicet korun. Když platí jednorázově, pak stojí jedna noc devadesát korun,“ uvedl správce budovy Aleš Novotný.

Zatím ubytovna fungovala dvě zimní sezony. Poprvé ji využívali tři lidé bez domova, podruhé už jen jeden. Důvod je zřejmý: „Kde bych vzal tři pětky na noc?,“ podivil se Bugner a uložil se ke spánku na své obvyklé lavičce, navzdory tropickému vedru v zimní bundě a s čepicí na hlavě.