Ten se tehdy dovnitř dostal, když mu otevřel jeden z návštěvníků doplňkového cvičení autoškoly. Redaktorka to dokázala bez pomoci. Jedinou „překážkou" byl papír s nápisem, že do budovy je vstup cizím osobám zakázaný. Vyšla hlavním vchodem. Tím už se ale zpět nedostala, musela by si zazvonit na sekretariát.

Podle ředitele školy Luďka Höfera je to pochybení. „Vstupy jsou otevřené před vyučováním, tehdy je hlídají učitelé, kteří mají dozor. Každého cizího člověka musí nahlásit. Školník je každý den v osm hodin postupně zamyká. Pravděpodobně tedy ještě nebyly uzamčené všechny," prohlásil Höfer.

Nezamykají se pouze ty, které mají takzvané panikové kování. Ani přes ty se ovšem lidé zvenčí nemají dostat. Otevřít jdou pouze zevnitř, slouží pro případ, kdyby ve škole třeba vypukl požár.

Vyškovský místostarosta Karel Jurka zdůraznil, že ať je opatření jakékoliv, není možné takové situaci, která se stala ve Žďáře nad Sázavou, nikdy plně zabránit. „Zaslali jsme na jednotlivé školy oběžník, aby ředitelé posoudili kvalitu současného a možnosti budoucího zabezpečení. Resort školství pak vypsal dotační tituly na větší zajištění škol. Směřovat mají na kamerové systémy nebo třeba pozici vrátných. Někdo se zase přiklání k číselným kódům. Které školy a jestli vůbec se rozhodnou dotace využít, je plně v kompetenci jejich ředitelů," prohlásil Jurka.

K ochraně školáků tak mají na Purkyňově škole sloužit i jiná bezpečnostní opatření, než uzamčené dveře. „U hlavního vchodu i u těch z nádvoří pohyb nově sledují kamerové systémy. Využijeme také nabídky ministerstva a úřadu práce a na vrátnici, která je u hlavního vchodu, dosadíme vrátného. Právě vyřizujeme potřebné formuláře, chceme, aby nastoupil co nejdříve," dodal Höfer.

A zřejmě nejen tam. Vyškovský úřad práce oslovil základní i střední školy z okresu s nabídkou zprostředkování vhodných vrátných. „Podle kritérií ředitelů budeme vrátné vybírat z databáze nezaměstnaných. Většinou budou přijímat jednoho zaměstnance, některé školy pak dva. Nástupy budou v několika etapách, první se uskuteční od 1. dubna," přiblížila ředitelka vyškovského úřadu práce Jaroslava Šmejkalová.

Doplnila, že s žádostí je můžou oslovit také základní školy, které mají pouze první stupeň.

Nad možností uvažují ve vyškovské Základní škole Tyršova. Také do ní se před půl rokem redaktor bez větší námahy dostal. Uklízečka školy tehdy při jeho návštěvě vytírala podlahu, dveře už tentokrát otevřené neměla. „Zvažujeme, zda pořídíme ještě kamerový systém. Záměr projednáme nejen v rámci vedení školy, ale také se zřizovatelem," informoval ředitel zařízení Zdeněk Pitela.

Také do prostor školy v Nádražní ulici před časem redaktor vstoupil bez potíží. A to i přesto, že vchodové dveře jsou dopoledne uzamčené. Dovnitř ho beze slova pustila zaměstnankyně školy. Vycházející muž byl tento týden důslednější. Zeptal se redaktorky, zda na někoho čeká. Po negativní odpovědi dveře zabouchl. „Máme dlouhodobě zavedené, že děti nesmí nikoho pouštět. Případně vědí, že mají člověka zavést na místo určení. Stejně jako zaměstnanci. Systém funguje dobře. Přesto ale ještě uvažujeme nad pořízením kamery. V kancelářích bychom pak přesně viděli, kdo k nám jde," nastínil myšlenku ředitel školy Pavel Pospíšil.

Doplnil, že žádný úřad nebo školu nezabezpečí nic tak dobře jako právě vrátný. „Vrátnice by byla ideální také v našem případě. Ale bohužel na ni nemáme místo," pokrčil rameny Pospíšil.

platy vrátnýchÚhrada platů nových vrátných ve školách může být plně hrazená úřadem práce nebo částečně také z rozpočtu škol – podle výše poskytnutého příspěvku. „Každou předloženou žádost posoudíme. Pokud bude její výsledek kladný, obdrží žadatelé příspěvek na částečnou úhradu mezd, včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění," informovala ředitelka úřadu Jaroslava Šmejkalová.