Na projektu spolupracuje kraj a Mendelova univerzita v Brně. Zatímco letos otevírá první kurzy ve Vyškově a Znojmě, každý rok přibydou dle plánu na jižní Moravě další dvě města.

„Chceme zprostředkovat starším lidem jednoduchý a dostupný způsob vzdělávání v oblastech, které jsou pro ně tematicky důležité. Nadto můžou v rámci kurzu získat nové sociální vazby, navázat přátelství, vyměnit si s vrstevníky zkušenosti – a už to samo o sobě chápu jako velký přínos,“ vysvětlila krajská radní pro oblast sociální a rodinné politiky Jana Holomčík Leitnerová.

Ve Vyškově se bude vyučovat každé pondělí od čtrnácti hodin do půl čtvrté odpoledne v prostorách Gymnázia a Střední odborné školy zdravotnické a ekonomické. „Přichystaná témata pokryjí třeba prevenci majetkové kriminality, dědické právo, specifika sociálního systému, telekomunikaci nebo otázky související s domácím násilím, stárnutím a psychikou a nebo sousedskými vztahy,“ přiblížila mluvčí kraje Helena Ondřejová.

Mezi lektory bude i záchranář

Ve Znojmě bude náplň studia obsahově stejná jako ve Vyškově, přednášky a semináře budou v budově Gymnázia, Střední pedagogické školy, Obchodní akademie a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Znojmo každé pondělí od desíti do půl dvanácté dopoledne.

„Mezi lektory se objeví třeba záchranář Jan Jasenský, který dlouhodobě spolupracuje s Univerzitou třetího věku MENDELu a vzdělává seniory v první pomoci speciálně zaměřené na seniorský věk. Přednášejícím kurzu bude i Luboslav Fiala, zakladatel Senior akademie a dlouholetý lektor v oblasti prevence majetkové kriminality,“ doplnila mluvčí.

Historie se snoubí s moderností v plánech na obnovu vyškovské zámecké zahrady.
Více zeleně i herní zóny. Podívejte, jak má vypadat zámecká zahrada ve Vyškově

Ve Vyškově i ve Znojmě začne výuka šestnáctého září. „Kapacita jednoho kurzu v jednom městě je třicet studentů. Přihlásit se je možné na webových stránkách Institutu celoživotního vzdělávání MENDELU,“ dodala Ondřejová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nový domov pro důchodce v Ivanovicích. Podívejte se dovnitř

Zdroj: Deník/Jakub Dostál