Na jednom místě se tak můžou potkat rytíři, country tanečnice i nafukovací Šmoulové, kteří se nedbale vznášejí uvázaní u stánku s balonky. „Na programu je historický šerm, archeologické dílničky pro děti nebo ohňová show," lákají organizátoři v čele s ředitelkou Muzea Vyškovska Monikou Pelinkovou.

A návštěvníků je opravdu hodně. Děti okupují nízké lanové překážky, shlukují se kolem stanoviště nabízející jízdu na ponících a nemůžou se vynadívat na historicky oblečené účinkující. „Jééé, mami, podívej, to jsou princezny," ukazuje asi pětiletá holčička na skupinu dívek v renesančních kostýmech, zatímco sedmiletý Jirka se rozplývá nad rytířským stanem, kolem kterého se pohybují členové skupiny historického šermu Armet.

Právě ti brzy začínají s vystoupením, které láká desítky lidí. Řinčení mečů, třesk rukavice o brnění i hlasitý křik fascinují jak malé, tak i velké. Když se ale skupina rozhodne předvést i použití prvních palných zbraní, mnoho lidí leknutím málem vylije kelímek s pivem, takové to jsou rány.

Rány se krátce poté začínají ozývat i z místa těsně před vchodem do muzea. Začíná totiž vystoupení, ke kterému práskání prostě patří. Biče. Urostlý muž v černém nejdřív galantním gestem půjčuje svůj klobouk jedné divačce v publiku a vzápětí už víří prach a kamínky na nádvoří rychlými a energickými údery nejdřív jedním bičem, potom dvěma. Když pak vběhne před diváky španělská tanečnice, spokojená je i mužská část obecenstva.

Tím však nabídka muzejní noci nekončí. Následovat bude mimo jiné i ohňová show. „My se teď s kamarádkami asi pojedeme podívat do leteckého muzea, když tam teď jezdí autobusy," podotýká Martina Němcová, která se na muzejní noc přišla podívat už poněkolikáté.