„Na sociálních sítích obec informuje o tom, jaké lidé vytvořili černé skládky, sama však jednu takovou vytváří. Vše tam vždy zamaskují novou rádoby navážkou posečené trávy nebo listí a říkají tomu bioskládka,“ uvedl jeden z místních, který si nepřál být jmenován, redakce Vyškovského deníku Rovnost však jeho totožnost zná.

Podle něj je bioskládka pouze krytí. „Pod rouškou těchto navážek se totiž ukrývá odpad ze hřbitova. Netýká se to jen toho zeleného, ale především okrasných věnců se stuhami, plastů a podobných materiálů, které pocházejí z hrobů místních spoluobčanů,“ zdůraznil.

Zástupci obce se proti tvrzení ohradili. „Celé to je značně přehnané, nevím jak se tam ty věci dostaly a kdo je tam dovezl. Tohle se přece stává často i jinde, takže z toho není nutné hned vinit obec,“ sdělil starosta Pustiměře Vlastimil Smékal. Podle něj již úředníci dostali upozornění a věcí se zabývají.

Starosta Smékal zdůraznil, že obec plastový odpad na místo záměrně nesvážela. „Rozhodně to není možné označit jako nelegální skládku. Vnímám to jako snahu nás neprávem poškodit,“ komentoval.

Představitelé Pustiměře podle něj k řešení přistupují aktivně. „Zabývali jsme se tím už minulé pondělí na kontrolním výboru obce. Naši zaměstnanci se postarají o to, aby to tam bylo uklizené,“ dodal starosta.

Plasty v půdě mohou mít závažné následky pro životní prostředí. „I když se na první pohled může zdát, že je plast stálým a bezpečným materiálem, není tomu tak. Plast vyhozený do přírody vlivem prostředí časem degraduje a rozpadne se na takzvané mikroplasty,“ uvedl Miroslav Kubásek z organizace Ukliďme Česko.

Ukládání plastů podle něj nese i další rizika. „Mikročástice, kterých se již těžko zbavíme, jsou, kromě jiného, schopné na sebe vázat nebezpečné látky a stávají se pak součástí přirozeného potravního řetězce. Promícháním plastového odpadu s přírodním materiálem žádnému z těchto rizik nezabrání, pouze se zkomplikuje nalezení,“ dodal Kubásek.