„Bioplynovou stanici nejspíše stavět nebudeme. Stále se protahuje vyřizování povolení. Propadla nám všechna vyjádření z roku 2008. Každý rok musí být nové. Takže teď znovu chodíme za hasiči, plynaři a dalšími. A zrovna v úterý nám přišel ne příliš potěšující dopis od oblastního inspektorátu práce pro jihomoravský a zlínský kraj,“ řekl zemědělec, který chtěl bioplynovou stanici v Černčíně postavit, Karel Janovský.

Potřebná povolení jsou zatím v nedohlednu. Například nic zatím nevyřizují na radnici v Bučovicích. „Městský úřad zatím neeviduje žádnou žádost o povolení bioplynové stanice v Černčíně. Takže zatím neprobíhá ani územní řízení ani se neprojednává stavební povolení,“ informoval vedoucí stavebního úřadu Pavel Novotný.

Janovskému se nicméně loni podařilo získat kladné stanovisko krajského úřadu, který posuzoval vliv stavby na životní prostředí v takzvaném procesu EIA.

Problémem pro zemědělce nejsou jen povolení, ale také peníze. „Dotace ze Státního zemědělského intervenčního fondu teď pokryje již jen třicet procent nákladů. Za tu cenu je to nereálné postavit,“ uvedl Janovský. Rozpočet na stavbu přitom může dosáhnout víc než padesáti milionů korun.

Žádat o dotace je pro zemědělce navíc náročné. „Letos do 8. března ani žádost o příspěvek podat nestihnu. Na dotaci nemám čas ani vyškolené odborníky,“ řekl Janovský.

Proti bioplynové stanici se od začátku zvedl odpor mezi obyvateli Černčína. „Pořád vyvstává problém s dopravou v úseku z Bučovic na Vyškov od křižovatky směrem na Černčín. Dále pochybujeme, že třeba za pět let jejího provozu bude továrna stále perfektně ekologická bez negativních dopadů na okolí. Samozřejmě nové zařízení biostanice požadované podmínky ihned po svém otevření bude splňovat. Nemáme však jistotu, že majitel bude i nadále tak důsledný a bude zařízení pečlivě kontrolovat,“ prohlásil již dříve předseda černčínského osadního výboru Jan Setínek.

Na druhou stranu třeba ekologové vidí v bioplynových stanicích také kladné stránky. „Je to způsob výroby energie a tepla z obnovitelného zdroje energie. Navíc výstup z bioplynové stanice je znovu využitelný, jedná se o hnojivo,“ vysvětlil vedoucí sekce bioplyn organizace CZ Biom – Českého sdružení pro biomasu Tomáš Dvořácek.

Ten nepovažuje obavy z bioplynových stanic za opodstatněné. „Se zemědělskými stanicemi ve většině případů nebývá problém. Mohou být i v nejbližším okolí zástavby, třeba sto padesát metrů od domů,“ uvedl Dvořáček.