Soukromý zemědělec František Bureš, který se rozhodl jako první v celém okrese postavit elektrárnu poblíž Švábenic, už dokonce získal stavební povolení od ivanovických úředníků.

„Ale stavět začnu až příští rok. Zatím si vyřizuji úvěr a chci požádat o evropské peníze,“ uvedl Bureš.

Druhý projekt, který posvětili krajští úředníci, je bioplynová stanice u Hlubočan. Tu chce postavit zemědělská společnost Rostěnice.

„Elektrickou energii chceme vyrábět z kejdy prasat, kukuřičné siláže a řepných řízků. Zatím je však záměr ještě v plenkách. Musíme si vyřídit stavební povolení a získat dotace od ministerstva zemědělství,“ řekl předseda představenstva podniku Vítězslav Navrátil.

Ještě doplnil, že se ze stanice nebude linout žádný zápach. Nebude totiž zpracovávat žádné odpady. Přesto mají někteří lidé z Hlubočan určité obavy.

„Jezdím sem od jara do podzimu na chalupu. Bohatě mi stačí, když prší a fouká vítr. Z družstva jde strašný zápach. Kdyby mělo smrdět ještě tohle, to už by bylo moc,“ namítl například terešovský chalupář Václav Marák.

Vedoucí odboru životního prostředí vyškovské radnice Jiří Kutálek však tvrdí, že pokud budou tamní zemědělci zpracovávat pouze rostlinné produkty, potíž se zápachem pravděpodobně nevznikne.

„Kdyby zařízení pracovalo na bázi odpadu z jatek, bylo by to mnohem horší. S tím, co zemědělci plánují, by neměl být problém,“ ujistil vedoucí vyškovského odboru životního prostředí.