Vznik továrny založené na principu obnovitelných zdrojů energie, kterou chce ve Švábenicích vybudovat František Bureš, závisí nyní na štědrosti evropských dotačních programů.

Stanici, která by vyráběla tepelnou a elektrickou energii pouze ze siláže kukuřice, požehnal krajský odbor životního prostředí i stavební úřad v Ivanovicích na Hané.

„Nyní čekám, až Evropská unie vypíše dotační tituly, abych mohl podat žádost o dotaci. Potřeboval bych pokrýt asi třicet procent ze všech nákladů. Vyčíslit, na kolik bioplynová stanice přijde, je ale složité. Počítá se k tomu totiž spousta dalších věcí, jako je přístupová komunikace a podobně,“ vysvětlil investor František Bureš.

Podle starosty Švábenic Josefa Kubíka mají však obyvatelé dědiny pořád některé obavy, i když krajští úředníci dali stavbě továrny zelenou. „Musíme jim však věřit, že například hluk nebo zápach nebude lidi trápit,“ uvedl.

Všechno podle něj ukáže až čas. Jednoznačně ale ví, že pokud zemědělci nebo kdokoliv jiný nedodrží správnou osevnou plochu a vyseje kukuřici i tam, kde být nemá, způsobí to velké problémy. „A to nejen u nás. Kukuřice totiž stejně jako třeba mák nepojme žádnou vodu. A kolem dědiny se jí kvůli stanici bude pěstovat obrovské množství,“ popsal starosta obavy z možných záplav.

Ačkoliv někteří obyvatelé Švábenic se na vznik bioplynové stanice tvářili nevěřícně, většina z nich byla pro. „Z vlastní zkušenosti vím, že všude ve světě je takových elektráren plno. Evropská unie dává jejich vzniku zelenou. Přestože mají lidé spoustu předsudků, žádné problémy se stanicí nebudou,“ uvedl například obyvatel Jiří Damborský.

Lidé v okolních obcích by ale nejspíš bioplynové stanice nechtěli. Příkladem mohou být nedaleké Moravské Málkovice. „Moc o tom nevím, ale po rozhovorech se starostou Kubíkem vím, že někteří lidé ve Švábenicích to nechtějí. Myslím, že i u nás by obyvatelé byli proti a ani já bych stanici proto nechtěl,“ uvedl starosta Jan Bouda.

V Dětkovicích by rozhodnutí záviselo na tom, co konkrétně by provozovatel spaloval. „Pokud by chtěl zpracovávat třeba kukuřici, která by se u nás měla pěstovat, nejspíš bych byl proti. Kukuřice není plodina, která by dokázala zabránit erozi půdy,“ naznačil starosta Jan Vrána. Rovněž by prý lidem mohl vadit zápach. Kdyby se ale nějaký zájemce objevil, starosta by podle svých slov inicioval širokou diskusi.