V současné době se po staveništi pohybují bagry. „Nechali jsme vykácet stromy, teď se dělají nějaké zemní práce," popsal ředitel. Zároveň připomněl, že stanice musí být postavená do konce letošního roku. „Jinak bychom totiž nedostali zelený bonus," zmínil Horáček.

Právě na něm, jak před časem upozornil vyškovský zastupitel Roman Celý, který sedí v představenstvu společnosti, je postavená ekonomika stanice. Pokud ji by dodavatelská firma nestihla postavit v termínu, vyplynuly by pro ni takové sankce, aby Respono na jejím provozu neprodělalo.

Bioplynka má zpracovávat biologický odpad z domácností a zahrad, který vyprodukují obyvatelé Vyškova, a také gastroodpad. Tedy zbytky z restaurací a jídelen. „Slyšel jsem o tom, ale s největší pravděpodobností možnosti poskytovat odpad z jídelny Responu nevyužijeme. To, co lze kompostovat, dáváme do vlastního kompostéru. Svoz by tak pro nás nebyl výhodný," poznamenal majitel vyškovského hotelu Selský dvůr Michal Dědek.

Podobný názor mají například také v restauraci Chalupa u Městské brány. „Gastroodpad nám sváží firma. Žádnou nabídku od Respona jsme zatím nedostali. Pokud od nás někdo něco bude chtít, musí nás oslovit. Potom zvážíme, co bude výhodnější," naznačil syn majitele restaurace František Blumenstein.

Lidé, kteří vlastní komposty nemají, naopak považují vznikající bioplynovou stanici za přínosnou. „Odpad tak najde další využití a udělá se tím zase něco navíc pro ekologii. Jen by nám díky tomu mohli třeba snížit poplatky za svoz," zmínila třeba Alena Hloužková.