Samotná bitva je na programu od čtrnácti hodin do půl čtvrté odpoledne na severním okraji historického bojiště. To je mimořádné již svou rozlohou, která je přibližně deset krát dvanáct kilometrů.

Zdroj: Youtube

„Zjednodušeně řečeno bychom si mohli představit celé bojiště jako trojúhelník vymezený katastrem obcí Šlapanice, Sokolnice a Telnice na západě, Sivice a Koválovice na severu a na východě od Velešovic přes Křenovice, Újezd a Žatčany,“ připomněl historik Martin Rája.

Zúčastní se také císař Napoleon

Pořadatelé z Projektu Austerlitz ohlásili na francouzské straně 587 účastníků, 372 pušek a pět děl; na koaliční straně zase 594 lidí, 367 pušek a osm děl. Dorazí také legendární vojevůdce Napoleon, kterého ztvární podobně jako v uplynulých letech herec Mark Schneider. O komentář se postarají Leonid Křížek a Jiří Kučera.

V neděli třetího prosince v poledne pak bude pietní akt na Prateckém kopci před památníkem Mohyla míru věnovaném obětem válek. Účastníci při něm však vzpomenou nejen vojenské, ale i civilní oběti bitvy u Slavkova.

Vojska francouzského císaře Napoleona, rakouského císaře Františka a ruského cara Alexandra se ve skutečné bitvě střetla před dvou set osmnácti lety. Napoleon střetnutí rozhodl během několika hodin.

Poražený Alexandr I. se svou armádou opustil střední Evropu. Válka mezi Francií a Ruskem pokračovala až do roku 1807 bitvou u Friedlandu a podpisu tylžského míru. František I. přistoupil na podmínky příměří podepsaného šestého prosince na zámku ve Slavkově u Brna a posléze i na podmínky bratislavského míru z šestadvacátého prosince 1805.

Zdroj: Eliška Koukalová

PROGRAM:

Pátek, 1. prosince

16:30 Pietní akty na hřbitově a u pomníku francouzským lékařům ve Šlapanicích, pořádá město Šlapanice

17:30 Ohně na Žuráni, pořádá obec Podolí

Sobota, 2. prosince

07:30 Žuráň, slavkovské slunce, přehlídka fr. jednotek

09:00 Tvarožná, nástup koaliční armády

10:30 – 12:00 Santon, bojiště – manévry pěchoty a jezdectva

12:00 Pietní akt u pomníku obětem bitvy před budovou Obecního úřadu ve Tvarožné, pořádá Tvarožná

14:00-15:30 Rekonstrukce bitvy tří císařů – Tvarožná

(Na rekonstrukci bitvy je možné zakoupit vstupenky na VIP tribunu. Vstupné na akci je ZDARMA s výjimkou míst na tribuně.)

Neděle, 3. prosince

12:00 Pietní akt na Mohyle míru