Poprvé to zkusili v roce 1645, podruhé loni, při rekonstrukci této bitvy z období třicetileté války. A právě teď sbírají síly, aby to zkusili potřetí. Městské slavnosti v Bučovicích jsou v plném proudu a lidé už se nemůžou dočkat, byť program, který bitvě předchází, je víc než bohatý. „Chcete se projet?" ptá se spíš řečnicky žena, která drží ohlávku malého poníka. Kolem ní je nakupený hrozen dětí, které dychtivě pomrkávají a touží si aspoň na chvíli sednout na jeho hřbet.

Hned vedle sedí další děti na bobku u bidýlek, která mají své nájemníky. Sokol, výr velký ani káně se nenechávají vyvést z rovnováhy. „Mami, já bych ho chtěl domů," toužebně říká pětiletý Lukáš a dívá se na výra s neskrývaným obdivem. Zamítavá odpověď ho nepotěší, naděje se však úplně nevzdává.

Na náměstí se zatím mezi normálně oblečenými lidmi proplétají markytánky v dobových kostýmech, mušketýři i děti s pomalovanými obličeji. „Je to tu moc pěkné, jen kdyby nebylo to hrozné vedro. Místa ve stínu jsou úplně obsazená, nikdo se jich nechce vzdát," směje se Jitka Hrachová, která na slavnosti přijela z Brna na doporučení přátel.

Hrrrr na ně!

To už se ale k zámku pomalu scházejí vojáci. Rekonstrukce velké bitvy brzy začne, předchází jí ovšem představení jednotlivých bojujících. První přicházejí arkebuzníci. „Používají vlastně první střelné zbraně, takzvané arkebuzy, odtud i jejich pojmenování," vysvětluje moderátor, zatímco jednotka arkebuzníků výstřely děsí malé děti. Ani mnoho dospělých se při hlasitých ranách neubrání trhnutí.

Pak nastupují pikenýři, tedy pěšáci s dlouhými píkami, užívanými proti jezdcům. Jízda se předvádí na rychlých koních, za nimi se pravidelným krokem zpoza stromů vynořuje dělostřelectvo. První dělo s pěti hlavněmi si vyslouží uznalé pokyvování hlavami, druhé, mnohem těžší a větší, byť jen s jednou hlavní, i několik pochvalných komentářů.

Pak už ale bitva začíná. Stejně jako před mnoha stovkami let i dnes je však její výsledek jednoznačný. Historie se přemoct nedá a tak Švédové končí neúspěšně. Bučovičtí obránci zvítězili a po hlasitém potlesku se lidé rozcházejí, aby našli osvěžení u stánků s občerstvením, ledovou tříští nebo zmrzlinou.