Mimořádně teplý únor se kromě vysokých teplot či zpívajících ptáků projevil také rozkvetlými bledulovými pláněmi v Rakoveckém údolí. V lokalitě, která se rozkládá na Blanensku, Vyškovsku a nedaleko Brněnska, nebyly tak vysoké únorové teploty přes sedmdesát let.

Letošní únor je mimořádně teplý. „Projevuje se to i na vegetaci. V posledním únorovém týdnu dosáhla teplota v průměru 4,8 stupňů Celsia. Letos máme nejvyšší teploto za celých jednasedmdesát let měření,“ uvedla posudkářka z klimatologického oddělení brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Gražyna Knozová.

Zdroj: Youtube

Bledulové pláně v Rakoveckém údolí nedaleko Bukovinky a Račic jsou známou atrakcí, kterou navštěvují nejen místní, ale i turisté. Lidé se však podobnou situaci nepamatují. „Na bledule jezdím pravidelně každý rok posledních třicet let, co tu bydlím. Nic podobného si nepamatuji. Prostě a jednoduše je toto extrémní případ, který nemá obdoby,“ vylíčila například Dagmar Horáková z nedaleké obce.

Nejbližší meteorologické stanice naměřili nejvyšší únorovou teplotu téměř deset stupňů Celsia. „Nejteplejším dnem byl 10. únor, kdy jsme naměřili 9,9 stupňů Celsia. Průměrná teplota v měsíci činila 6,3 stupňů Celsia,“ popsala Knozová.

Aktuální pohled na bývalý Posádkový dům armády v Dědicích.
Budoucnost Posádkového domu armády v Dědicích: částečná demolice a přestavba

Někteří lidé jsou ovšem za teploty v Rakoveckém údolí rádi. „Já osobně mám radost, protože mám raději teplo. Samozřejmě, že je to mimořádné. Ale alespoň si krásu bledulí můžeme užít mnohem dříve. Ráda toto místo navštěvuji a kvetoucí pláně jsou nádherné,“ řekla například Žaneta Doleželová.

Výsledky měření meteorologických stanic ukazují, že v rámci teplot došlo k odchylkám od normálu. Teploty se vychýlily o hodnotu 5,8 stupňů Celsia. Podle předpovědí má navíc tento trend pokračovat i v následujících týdnech.