Kromě okresního města a okolí se závod zřejmě nejvíc dotkne obyvatel Račic-Pístovic. „Včas je upozorníme, které úseky silnic budou zavřené,“ ujistila tamní místostarostka Hana Sotolářová.

V zahradě zámku ve Slavkově u Brna se konala Krajská výstava psů.
Chůze, zuby nebo celkový vzhled. Rozhodčí posuzovali psy na krajské výstavě

Připustila, že lidé si na akci stěžují. „Samozřejmě že dostáváme stížnosti na omezení, hluk, nebo že se zbytečně práší. Ale je to jen jednou za rok, tak se to dá snad vydržet. Jsme rádi, že se ze závodu stala tradice,“ dodala místostarostka.

26. Rally Vyškov• Start: Vyškov, sobota 5. května, 9.00, parkoviště u Agrodomu
• Cíl: Vyškov, Tyršova ulice
• Rychlostní zkouška Ivanovická brána: obslužná cesta u Zouvalky na Topolany do Ivanovic na Hané
• Podivická rychlostní zkouška: Radslavice – Zelená Hora – Podivice
• Račická rychlostní zkouška: Nemojany – Račice-Pístovice – silnice mezi Ježkovicemi a Ruprechtovem


První posádka letos odstartuje pátého května ráno na parkovišti u vyškovského Agrodomu. Předpokládaný příjezd první soutěžní posádky na cílovou rampu je v pět hodin odpoledne. Závodníky čeká dvakrát průjezd Račickou a Podivickou rychlostní zkouškou (úsek trati, který osádky jedou co nejrychleji na čas – pozn. red.), na které pořadatelé upravili průjezd farmou v Zelené Hoře, a třikrát zkouškou Ivanovická brána.


HROZILY PROBLÉMY


Letos vynechali Pruskou rychlostní zkoušku. „Přestože máme v Moravských Prusech své příznivce, rychlostní zkoušku jsme se rozhodli vynechat. Pokud by se jela, byla by vesnice přístupná pouze po úzké, jednosměrné silnici, i tu by navíc posádky musely využívat. Mohlo by to znamenat značné dopravní komplikace. Ztrátu jsme se rozhodli nahradit novou zkouškou,“ vysvětlil ředitel vyškovské rallye Jaromír Palásek.

Novou rychlostní zkoušku organizátoři původně plánovali na silnici mezi Medlovicemi a Ivanovicemi na Hané. „Svým charakterem i délkou je tento úsek ideální pro rozjetí, proto jsme ho chtěli zařadit hned jako úvodní test. Ve finální fázi schvalování trasy jsme ovšem narazili na bezpečnostní a technické problémy, které nás donutily tuto možnost zrušit,“ přiblížil předseda Hanáckého Rally Klubu Ladislav Petráš, který letos očekává víc posádek než loni.

Bezpečnost na trati a v okolí budou zajišťovat pořadatelé. „Policisté budou na místě, aby umožnili v případě potřeby průjezd záchranářům,“ uvedla mluvčí vyškovských policistů Alice Musilová.

Vedení Vyškova akci podporuje. „Je spjatá s městem a vždy velmi dobře zorganizovaná. Budeme znovu schvalovat poskytnutí dotace ve výši sto tisíc korun,“ přiblížil mluvčí vyškovské radnice Michal Kočí.

Na rallye se každoročně těší David Šiler. „Vzbuzuje ve mně parádní náladu, která mi vydrží celé léto. Rallye odstartuje mou motoristickou výpravu po České republice. Jezdím totiž na Czech drift series. Je to moje srdeční záležitost,“ svěřil se Šiler.

Rozbitý odpadkový koš.
Vandalové ničí koše a lavičky. Účty za opravy jdou do statisíců