„Mršina už byla ve stadiu rozkladu. Rozbor Státního veterinárního ústavu v Jihlavě nicméně vyloučil tularemii. Stejně tak smrt střelnou zbraní nebo ubití, takže pytláctví je prakticky vyloučené. Bobr zřejmě pošel přirozenou smrtí,“ informoval Jiří Kuzník z vyškovského pracoviště krajské veterinární správy.

Podle něj mělo zvíře solidní tukovou vrstvu. Díky pitvě se také zjistilo, že si ještě těsně před smrtí pochutnávalo na stromech, protože mělo v žaludku dřevo.

„Pavlovický bobr tedy rozhodně nebyl dlouhodobě v nějakém špatném stavu,“ objasnil Kuzník.

Bobři jsou na Vyškovsku mimořádně vzácní. Přesto nelze říci, že by tam úmrtí pavlovického exempláře znamenalo jejich konec.

„Vyskytují se tu. Ale nechci jmenovat lokalitu, kde žijí, abych tak vzácná zvířata nějak neohrozil. Prokázaná je i jejich jarní migrace na Ježkovice,“ řekl Pavel Smejkal z odboru životního prostředí vyškovského městského úřadu.

Vyškovský Deník před časem popsal případ, kdy řidič auta potkal našeho největšího hlodavce, jak si to štráduje přes Zouvalku. Nejčastěji se ale zřejmě bobři v okrese objevují v nejvýchodnější části Bučovicka na říčce Kyjovce.

„Bývají tu běžně, sledují je u nás dva ochránci přírody,“ potvrdil starosta obce Snovídky Jindřich Voňka.

Na rozdíl třeba od některých lokalit na Břeclavsku bobři na Vyškovsku prakticky neškodí. „Je jich tu příliš málo. Navíc žijí v takových místech, kde nějaké hospodářské škody na dřevinách ani nepřipadají v úvahu,“ vysvětlil Smejkal.