Slivovice, dětské masky a taneční parket. Právě tahle slova se v nadcházejících dvou volných dnech budou na Vyškovsku zřejmě skloňovat nejčastěji. Alespoň mezi lidmi, kteří nepohrdnou víkendovou nabídkou společenských setkání.

Slivovice se bude rozlévat třeba v sobotu od dvou hodin odpoledne v Bohdalicích. Košt slivovice tam ale bude mít zvláštní příchuť. „Na košt zve Občanské sdružení Přátelé bohdalského zámku a podzámčí. Setkání se bude konat při příležitosti otevření Komunitního centra Bohdalice po rozsáhlé rekonstrukci," připomněla za organizátory Jana Šoupalová.

K poslechu na koštu zahraje cimbálová muzika CimBaHo Bučovice. „V průběhu celé akce je samozřejmě možná prohlídka prostor Komunitního centra," zvala Šoupalová.

Na setkání u koštovačky lákají také Rousínovští. Tamní sdružení RAK totiž připravilo otevřenou soutěž Slivoviciáda 2013, která se uskuteční dnes v sále Záložny. Ve čtyři hodiny odpoledne propukne degustace přihlášených vzorků, o tři hodiny později vyhodnocení a předání cen. Následovat bude vystoupení country skupiny Rančeři.

Pozadu nezůstanou ani v Rychtářově. Tamní Moped team si stejně jako při premiérovém ročníku slibuje hodně od druhého Rychtářovského koštu domácí slivovice a kyselého zelí.

Degustace vzorků se uskuteční od tří hodin, kdo uspěl a může se chlubit prvenstvím, se pak návštěvníci dozvědí v šest večer. Jakmile opadne napětí a zdravá soutěživost, můžou si přítomní poslechnout cimbálovku. Vstupné na rychtářovské setkání činí 150 korun, v ceně je i občerstvení.

Organizátoři z Vyškovska však myslí i na ty, kterým ještě ani zdaleka osmnáct nebylo. Víkend tak bude patřit i tradičním dětským maškarním plesům. Shodně ve tři hodiny odpoledne zvou organizátoři na dětská setkání do Vyškova, Křenovic a Královopolských Vážan. Zatímco vesnické maškarní plesy se uskuteční zítra, vyškovské děti se budou do masek soukat už v sobotu.

„Náš program dělají kompletně klauni. Klaunská show v Besedním domě je určená zejména mladším dětem, ideálně tak do šesti let. Právě těm program přizpůsobujeme. Čeká je tombola, veselá hudba, různé hry, ve kterých budou vyhrávat sladkosti," lákala předsedkyně představenstva Mateřského centra Radost Iveta Chaloupková.

Káva i zákusek

Na maškarní karneval bylo nutné se přihlásit, vstupné je padesát korun. „Dítě má v ceně vstupného nápoj a cenu v tombole, dospělý kávu a zákusek. Samozřejmě počítáme i s tím, že přijdou také rodiče s dětmi, kteří nejsou přihlášení. I s tím počítáme, jen na ně možná nezbyde cena ke vstupence," upozornila předsedkyně.

Zítřejší maškarní bál v Královopolských Vážanech se uskuteční v sále sokolovny, ústředním tématem je Večerníček. Ve společenském sále ve Václavské ulici v Křenovicích naopak přijede Šáša Viktor.

Víkend bude také s ohledem na probíhající plesovou sezonu patřit módním róbám a nažehleným košilím. Třeba Slavkovští zvou na 41. sportovní ples, ve stejnou hodinu, tedy v sobotu v osm večer, láká Pivovar Vyškov do Kulturního domu v Drnovicích.

Koho víkendová nabídka nezaujala, může využít poslední příležitost k návštěvě galerie Orion Muzea Vyškovska. Právě v neděli tam totiž končí výstava Děvčata z pokoje č. 28, L 410, Terezín. „Vznikla na základě osobních vzpomínek žen vězněných v mládí v Terezíně. Přibližuje jejich každodenní starosti, ale i malé radosti a především silná přátelství, která v místě vznikala," připomněla organizační pracovnice vyškovského muzea Ivana Fleková.