Vrátí se i Olšany, které film režisérky Věry Chytilové proslavil. „Tam mají být tvůrci někdy v druhé polovině natáčení, zřejmě v červenci," naznačila mluvčí projektu Simona Andělová. Štáb filmařů se má objevit i na Farmě Bolka Polívky, který se znovu ujal ústřední role. O pronájmu zadlužené farmy, která je momentálně zavřená a hlídá ji bezpečnostní agentura, ale Andělová nic nesdělila.

První klapka padla v polovině tohoto týdne ve Skrýšově na Příbramsku. „Natáčet se bude až do srpna, počítáme také s lokacemi v okolí Prahy a Brna," upřesnila plány mluvčí. Režisérem pokračování je Robert Sedláček, který si Vyškovsko oblíbil už při natáčení své komedie Muži v říji. Filmařský rozruch zažil před čtyřmi lety Mouřínov.

Komedie umí

Za třemi Sedláčkovými celovečerními filmy navíc producentsky stojí vyškovský rodák Radim Procházka. „Druhé Dědictví nicméně vzniká v produkci společnosti Space Films, stejně jako původní snímek Věry Chytilové. Nedokážu odhadnout, jak moc úspěšné pokračování bude, protože přichází s ohledem na dostupnost filmů na internetu do úplně jiné doby. S Robertem se ale znám velmi dobře, má výborný smysl pro humor, komedie umí, takže je velmi kvalitní alternativou," myslí si Procházka, který produkoval i Sedláčkův hraný debut Pravidla lži, který získal mimo jiné Cenu filmových kritiků a Českého lva za scénář.

Komedii, ke které si scénář napsal sám Polívka, věří i hercův kamarád Pavel Čadík z Nesovic, který se svým kinematografem objel téměř celou republiku. „Asi už před dvěma lety jsme se o pokračování bavili, když jsme ještě s Pavlem Liškou seděli na Bolkově farmě. Scénář trochu znám. Určitě věřím tomu, že lidé na pokračování budou zvědaví a do kina přijdou," svěřil se Čadík.

Na pokračování jsou zvědaví také obyvatelé Olšan. Většinu postav hráli právě místní. Jednoho ze štamgastů a Bohušových kamarádů, Voláka, si střihnul Antonín Daněk. Ten mimo předepsaný scénář v jedné brněnské restauraci okřikl číšníka, ať mu donese pivo. „Ale rychle, nebo tady zdechnu! Dodal jsem tehdy. Bylo tam horko, měl jsem prostě žízeň a filmařům se to líbilo, tak to ve filmu nechali," vzpomíná s úsměvem Daněk.

Některá místa ve vesnici se dodnes od doby natáčení příliš nezměnila, třeba hospoda na návsi. Právě v ní tehdy čtyřicetiletého Daňka a jeho kamarády oslovili lidé ze štábu. „Chodívali jsme tam na mariáš, několik z nás vybrali. Bohužel spousta místních, která se ve filmu objevila, je už po smrti," připomněl muž z Olšan.

Teta byla školnicí

Mezi nimi je i Anna Pantůčková, která hrála hrdinovu tetu. „Už tehdy jí bylo přes osmdesát. Umřela deset let po natáčení. Dům, ve kterém s Bohušem žila, dávno zbourali. Pamatuji si jí jako školnici, jak nám jako malým klukům ohřívala mléko," řekl Daněk, kterému natáčení připomíná scénář a fotografie, které má doma na památku.

První klapka k filmu Dědictví II padla ve Skrýšově u Sedlčan

To starostka Olšan Dana Křížová tehdy pracovala na úřadě jako účetní. Na natáčení vzpomíná s úsměvem. „Pamatuji si například na situace, kdy paní režisérka Chytilová vyžadovala kvůli nějaké scéně na návsi klid a jakmile se rozběhla kamera, někdo na druhém konci obce začal řezat dřevo. Samozřejmě to ten dotyčný nemohl tušit," zavzpomínala starostka. O návratu filmařů ji však nikdo neinformoval. Místa natáčení si turisté můžou připomenout na mapě umístěné na olšanské autobusové zastávce.

Příznivci náhlého venkovského zbohatlíka Bohuše se dočkají i postav z původního snímku. „Ve filmu Dědictví II se objeví i Arnošt Goldflam, Karel Heřmánek, Ivana Chýlková, Dagmar Veškrnová-Havlová, Karel Roden, Anna Polívková nebo Miroslav Donutil," vyjmenovala mluvčí Andělová s tím, že v epizodní roli se opět představí Karel Gott. Pokračování komedie, jejíž dialogy dávno zlidověly, se dostane do kin v únoru příštího roku.