Plomba na budově a nevyřešené soudní spory. Boj o Katolický dům v Bučovicích, který mezi sebou vede stejnojmenný spolek a bučovická radnice, podle všeho uvízl na mrtvém bodě.

Společnost Katolického domu ale doufá v brzké rozuzlení případu. „Od našeho právníka mám informaci, že ještě letos by záležitost měla dojít ke konci. Uvidíme, jestli to bude skutečně pravda,“ informoval člen spolku Petr Šujan, který je zároveň bučovickým zastupitelem.

Zmíněná organizace bojuje o budovu už několik let. Stihla už podat stížnost k Ústavnímu soudu proti rozhodnutí města a taky ke krajskému soudu na pracovníky vyškovského katastrálního úřadu. „Jak přesně ale věci postupují, to v tuto chvíli netuším. Netrpělivě však čekáme, jak všechno dopadne,“ naznačil Šujan.

Podle informací ředitele vyškovského pracoviště Katastrálního úřadu pro Jihomoravský kraj Petra Pospíšila to vypadá, že žaloba na tamní pracovníky je zatím u ledu. „Soud si od nás stále nevyžádal žádné podklady. Stejně tak je pořád plomba na listu vlastnictví,“ uvedl včera Pospíšil.

Ani bučovická radnice nemá žádné zprávy o tom, že by se případ nějak vyvíjel. „Pořád jsou pravomocné tři rozsudky, které říkají, že majitelem Katolického domu je město,“ potvrdila bučovická starostka Šárka Šilerová.

Právě tato rozhodnutí se členům Společnosti Katolického domu příliš nezamlouvají. Jsou naopak pro to, aby plomba na budově zůstala. Stejně jako název spolku v jeho vlastnickém listu. „Město nám Katolický dům prostě ukradlo. Ještě po nás chtějí zaplatit ušlý zisk, který podle nich dosahuje dokonce čtyř set šedesáti tisíc korun. Přitom některé položky, například jaké jsme měli výdaje třeba s kanalizací za dvě stě tisíc, tam jednoduše nebyly. To ještě budeme chtít odůvodnit,“ řekl Šujan.

Přestože jsou členové spolku z boje s městem docela unavení, nechtějí se vzdát. „Katolický dům je v podstatě naše dědictví. V listu vlastnictví jsme pořád napsaní, ale žádné akce už tam nepořádáme. Ještě abychom si na ně půjčovali vlastní budovu,“ rozhořčil se Šujan.

I když tedy zatím není jasné, kdo je z rozhodnutí soudu majitelem a kdo katastrálně zapsaným vlastníkem, objekt už spravuje město. „Teď ovšem záleží, jak rozhodne Ústavní soud. Zatím Katolický dům funguje jako naše zařízení,“ řekl bučovický místostarosta František Šujan.