HLASUJTE V ANKETĚ V PRAVÉM HORNÍM ROHU

Dva roky marně bojovali lidé z rousínovského sídliště proti tomu, aby přišli o jedinou klidovou zónu. V podstatě už prohráli. Přesto se ještě pomocí odvolání pokoušejí o záchranu.

Z posledního zasedání zastupitelstva odcházeli Rousínované zklamaní, protože vedení obce rozhodlo o stavbě parkoviště. Měli pocit, že jejich připomínky zástupci města pouštěli jedním uchem tam a druhým ven.

Poněvadž na veřejném zasedání zastupitelstva je čas pro diskusi omezený, navrhují někteří obyvatelé projednat otázky, kterým zastupitelé nevěnovali pozornost, mimo něj.

„Zejména proč se o stavbě rozhodlo na základě anonymní ankety v rámci celého sídliště? A z jakého důvodu město odbylo nesouhlas se čtyřiapadesáti podpisy? A jak město zajistí ochranu zdravých lip?“ chce se znovu zeptat vedení radnice autorka odvolání Hana Drobníčková, kterou její sousedé zmocnili jednat s úřady.

Jenže radnice si s protestem těžkou hlavu nedělá. „Odvolání jsem ještě nečetl, protože jsem musel dát přednost jiným důležitým věcem. Jak budeme reagovat? To záleží na našich zastupitelích,“ uvedl místostarosta Jiří Petřík.

Drobníčková by byla ráda, kdyby radní všem obyvatelům měřili stejným metrem. Vadí jí, že nejednali se společenstvím vlastníků obdobně jako v případě přemístění dětského hřiště. Tehdy radnice svolala obyvatele přilehlých domů k jednání o projektu, jejich nesouhlas a stížnost projednali na zastupitelstvu. Nakonec nechali vypracovat nový projekt a hřiště přemístili.

Obyvatelé domu také požadují rozptylovou a hlukovou studii. Z jedné strany domu totiž vede rušná silnice do Olšan, kousek dál je železniční trať, před domem parkují auta a k tomu má vzniknout nové parkoviště se třiceti stáními za domem.

„Věříme, že zastupitelé znovu zváží stavbu parkoviště, kde kvůli nejisté dotaci investují značné peníze z rozpočtu města, a to i když hrozí zvýšení hluku, množství zplodin a také nevratná devastace zelené plochy,“ uvádí v odvolání Drobníčková.

Jako náhradní řešení navrhuje využít pro parkování drážní pozemek, který je jen o pár desítek metrů dál. „Proč nedotáhli jednání s Českými dráhami, jak se zavázali?“ ptá se Drobníčková.

Místostarosta uvedl, že s majiteli pozemků měli jednání. „Ovšem ti nám jasně řekli, že nám parcelu neprodají. S plochami mají své vlastní plány,“ řekl Petřík.

Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla tuto zprávu zatím oficiálně potvrdit nemohl. „Zamítavé stanovisko na majetkovém odboru zatím ještě není, takže v současné době se k tomu nedokážu víc vyjádřit,“ řekl Halla.

Drobníčková věří, že přestože už zastupitelé stavbu parkoviště odhlasovali, nesouhlas obyvatel je přiměje ke změně rozhodnutí.

„Vysoká účast obyvatel sídliště na posledním zasedání dokládá, že občanům není lhostejné, co se děje v jejich okolí. I když si závažnost problému uvědomili s určitým zpožděním,“ dodala Drobníčková.

Radní se ale obávají, že přijdou o přislíbenou dotaci. Ještě před nedávnem měl Rousínov na regeneraci sídliště včetně parkoviště přislíbenou sedmdesátiprocentní dotaci.

„Kvůli nesouhlasu s parkovištěm jsme práce pozdrželi o dva roky. Teď už máme přislíbených jenom padesát procent dotace,“ uvedl před časem starosta František Havíř. Proto zastupitelé dali ke stavbě svolení s podmínkou odclonění parkoviště zeleným pásem.

Lidé jsou přístupem radnice velmi zklamaní. „Bydlíme tu teprve od podzimu. Přestěhovali jsme se sem z Brna. Těšili jsme se, že si děti budou hrát na trávníku. Namísto toho tam bude parkoviště. Je to podraz. Kdybych to věděl dopředu, tak jsme se sem nestěhovali,“ řekl například jeden z nájemníků sousedního domu Stanislav Kunc na posledním zasedání.

Autorky: ŠÁRKA DUBSKÁ
ANETA DĚDIČOVÁ