Nedostatek srážek a zvyšující se průměrná teplota zvyšují deficit vody v půdě i v tocích. Podle statistik ministerstva životního prostředí byl například loni v polovině dubna průtok řeky Dyje v Ladné na Břeclavsku 19,6 kubíku za sekundu. „Letos ve stejném období jen 11,8, což je zhruba osmnáct procent měsíčního průměru,“ sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Ilustrační foto
Děti pustí do vyškovských školek pětadvacátého května. Rodiče jsou rozdělení

Vybrané projekty
- Býkovice (Blanensko): napojení nového zdroje pitné vody na vodovodní síť
- Kojátky (Vyškovsko): nový vodovod, dosud v obci zcela chyběl
- Podivín (Břeclavsko): nový mokřad Bažina

Právě otázka vody a sucha je v současné době podle senátora Ivo Bárka velmi aktuální. "Zajištění dostatku kvalitní pitné vody pro obyvatelstvo je zásadní," míní senátor

V boji se suchem se snaží pomáhat i stát. Podporuje třeba obnovu vodních prvků v krajině. „Město Podivín na Břeclavsku získalo necelé čtyři miliony na mokřad Bažina,“ zmínila mluvčí Roubíčková.

Ilustrační foto.
Někdy stačí milé slovo a úsměv, abyste předali hodně radosti, říká dobrovolnice

Šestnáctimilionová dotace od ministerstva pokryje také většinu z nákladů na stavbu vodovodu v Kojátkách. „Hotovo musíme mít do konce roku 2024,“ dodala Dolejší.

Chybějící vodovod trápí i tamního obyvatele Pavla Šafránka. „Musíme vrtat studny. Kojátky patří k posledním obcím na Vyškovsku, kde vodovod chybí. Vesnici to tedy velmi pomůže,“ komentoval.

Ilustrační foto.
Řidič havaroval ve Slavkově u Brna. Z nehody vyvázl lehce zraněný

Býkovice na Blanensku získaly zase téměř dva miliony na napojení nového zdroje pitné vody na vodovodní síť.