Po zámku, kostelu a radnici je Společenský dům nejznámější dominanta slavkovského centra. Místní mu neřeknou jinak než Bonaparte a považují ho za své domácí zlato. Jenže to se už moc netřpytí. Radnici třeba štve, že z budovy opadává omítka a na půdu zatéká. Podle ní za to může firma Prelax, která tak jako město vlastní ideální polovinu budovy a v podstatě ji provozuje.

„Prelax má z budovy zisky ve formě nájmů, a tak by se měl o ni patřičně starat. Jenže nezajišťuje ani běžnou údržbu. Skrze střechu do objektu zatéká, opadává omítka. Tento stav by nenastal, kdyby se firma dřív o budovu lépe starala,“ uvedl slavkovský starosta Ivan Charvát.

Podle něj ale město nezneklidňuje jen poškození fasády a podobné věci. „Společenský dům by měl žít víc kulturou, kromě plesů se tam prakticky nic neděje. Může to být nicméně ještě horší. Obáváme se, že Prelax chce budovu úplně zavřít. Komunikace s Prelaxem je nulová. Mám informace, že se Společenský dům už chystá opustit Komerční banka,“ vyjevil chmurné vyhlídky slavkovský starosta. V nejhorším případě by tak místní mohli zapomenout třeba i na fitness či squash a podobnou zábavu, kterou Bonaparte nabízí.

Že nejde úplně o plané řeči, potvrdila mluvčí Komerční banky Monika Klucová. „V tuto chvíli možnost přemístění slavkovské pobočky zvažujeme, nicméně ještě jsme nerozhodli,“ nastínila Klucová.

Důvody možného stěhování odmítla říci. Uklidnila ovšem klienty banky tím, že pobočka ústavu ve Slavkově určitě zůstane. „V případě přestěhování do jiné budovy bychom rádi klientům nabídli větší a komfortnější prostory,“ oznámila mluvčí.

Jednatel Prelaxu Daniel Fusek si podle svých slov není vědomý toho, že by firma nějak zanedbávala své povinnosti. „Vše, k čemu jsme se zavázali, jsme také udělali. Do slavkovského Společenského domu jsme investovali spoustu peněz. Budova samozřejmě potřebuje, aby se o ni někdo staral. Vzhledem k tomu, že ji vlastní víc majitelů, je potřeba v této věci dohodnout nějakou dlouhodobější strategii. S městem jsme připravení jednat,“ vyjádřil se Fusek. Přitom rezolutně vyvrátil, že by Prelax plánoval Společenský dům opustit.

Také starosta Charvát zdůraznil potřebu dohody. Město si k ní chce proklestit lepší pozice prostřednictvím právníka. Že si ho město najalo, potvrdil slavkovský městský právník Bohuslav Fiala.

Vedení města vidí nyní jako nejdůležitější věc opravu střechy Společenského domu. „Ta si ovšem vyžádá milionové náklady, takže na tak rozsáhlé investici se musejí podílet oba vlastníci,“ upozornil Charvát. Není to poprvé, kdy si slavkovské vedení stěžuje na to, jak se Prelax stará o Společenský dům. S podobnými výhradami přišlo už v létě 2008.

Město se o budovu s Prelaxem podělilo už v roce 2003. Do té doby už dlouho nebyla v provozu a chátrala. Podle Fialy se kupní cena započítala firmě do nákladů na rekonstrukci, kterou si vzal Prelax na svá bedra. Společnost přitom využívá celou budovu především k pronájmům. Slavkovu náleží jen sto tisíc korun. Ty navíc umořují jeho podíl na rekonstrukci Bonapartu. Ve Společenském domě funguje restaurace, sportbar, velký a malý sál, fitness a squash centrum. Nefunkční je ale stále někdejší restaurace Josefína. Město ani Prelax pro ni nesehnaly nájemce.