„Objem nahodilé těžby, již nyní zpracováváme, činí asi dva až tři tisíce kubíků dřeva. Jedná se o následky červnové kalamity,“ informoval šéf bučovické lesní správy Otakar Pavlík.

Nejhůře postiženými lokalitami ve státních lesích v regionu jsou podle něj zejména mladé lesy v okolí Lulče a Drnovic. Nelze přitom určit, na kterých porostech jsou největší škody. Vichřice poničila jak listnáče, tak i jehličnany.

Těžba je opožděná, protože lesníci byli ve skluzu už při likvidování následků letošní mimořádně tuhé zimy. Ty vystoupaly na šest tisíc kubíků nahodilé těžby. Mrazy vesměs poškodily jehličnany, hlavně borovice. Nejhůř dopadly porosty mlazin ve stáří třiceti až čtyřiceti let právě v okolí Drnovic a Lulče.

Lesní práce pak v podstatě stály kvůli nekonečným květnovým dešťům. Také voda, která jinak stromům v přiměřeném množství prospívá, se na některých lesních kulturách neblaze projevila. V podmáčených lokalitách poškodila podle Pavlíka sazenice, zejména mladé buky a smrky.

Zatímco právě voda zastavila lesní práce na jaře, nyní je zase komplikují extrémní vedra. A také obrovské množství obtížného hmyzu, jako jsou komáři, mouchy, ovádi, kloši a klíšťata. „Jakákoliv fyzická práce venku je za tohoto počasí mimořádně náročná. Dělníci, kteří vyžínají lesní kultury, chodí do práce ve čtyři hodiny ráno a v deset dopoledne zase odcházejí. V této době se už prakticky nedá v lese být. Je to další extrém, který nám komplikuje práci,“ popsal lesní správce.

Vrásky zatím přes mimořádně teplé počasí nedělá kůrovec, kterého oslabila právě dlouhá a tuhá zima a deštivé jaro. „V současnosti je klid. Lýkožrouti o sobě dají vědět spíš až v srpnu a září,“ potvrdil Pavlík.