Podle svědků stačilo pouze čtvrt hodiny. Kromě krupobití čelili místní přívalům vody z polí a zahrad. „Naštěstí se nám ale nic nestalo. Konkrétně v našem dvorečku jsme měli zničené květiny a květináče nebo převrácené houpačky,“ doplnila Novotná.

Zatímco kroupy poničily úrodu na zahradách, s likvidací škod pomáhali především místní dobrovolní hasiči. Na Vyškovsko vyjížděli také profesionální hasiči hlavně kvůli odstraňování padlých stromů. „Manžel zrovna v té době Ivanovicemi projížděl, jezdí totiž autobusovou linkou. Když s ní jel opravovaným úsekem silnice, měl vodu až na schodech,“ popsala Deníku Iveta Kummer Redková.

Ivanovice zasáhlo v úterý krupobití a přívalové deště.
Přírodní živly v hlavní roli. Ivanovice na Hané zasáhlo krupobití. Podívejte se

Také ona potvrdila, že se události vyvíjely nečekaně rychle. „Celé to totiž trvalo asi pouze osm až deset minut. Během té doby nastoupil prudký vítr, déšť a kroupy. Za patnáct minut se přitom ochladilo asi o osm stupňů,“ pokračovala Redková.

Podle další svědkyně z řad místních obyvatelek se celá událost stala kolem sedmé hodiny v podvečer. „Skutečně to trvalo asi těch deset minut. Pozorovala jsem to ze svého bytu na ulici Palackého náměstí,“ komentovala na dotaz žena, která si nepřála uvedení jména, redakce ho však zná. Zmínila následky bouře. „Byly tady popadané stromy, ucpané kanalizace a poškozené střechy domů,“ dodala.

Následky bouřky na hranici Jihomoravského s Olomouckým krajem.
Bouřka na jihu Moravy: Kroupy jako golfové míčky, byl to šupec, popisuje žena

Ve středu po bouřce dělníci i nadále pokračovali v opravách průtahu Ivanovic na I/47. Úterní voda jim tak práci výrazněji nezkomplikovala. „V této lokalitě máme hlášené popadané stromy a lokální povodeň. Harmonogram oprav ale tato živelní událost pravděpodobně neovlivní. Situaci ale sledujeme,“ ujistila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Podobně to platí i pro opravu mostu přes řeku Hanou na silnici II/428. „Včerejší bouřka neměla na přípravu stavby mostu prakticky žádný vliv. Dnes standardně pokračuje dokončování výstavby provizorního přemostění pro pěší. S plnou uzavírkou počítám od pondělí,“ potvrdil ve středu redakci za Správu a údržbu silnic Jihomoravského kraje Richard Pokorný.