Z bláta do louže. Tak označují Brankovičtí navrženou trasu přeložky mezinárodní silnice první třídy. Podle nich se dosavadní problémy s dopravou pouze přesunou do jiné části obce.

„Navrhovaná přeložka by vedla asi sto metrů od školy a za hřbitovem by měla vycházet na most o délce asi tři sta padesát metrů a výšce sedmnáct metrů. Pak by měla pokračovat mezi domy a nad družstvem směrem k Malínkám. Navrhujeme vést přeložku jižním směrem, a to kolem železniční zastávky a za hřebenem směr Malínky,“ uvedl zastupitel Drahomír Čermák.

Silničáři si ale stojí na svém. „Sledujeme variantu vycházející z územního plánu. Projektant zkusil i variantu jižní. Ta se ale zatím ukazuje jako neperspektivní. S vedením Brankovic budeme dál jednat,“ řekl Michal Příkazský z ředitelství silnic a dálnic.

Nic bližšího ale prozradit nechtěl. „Nehodlám už nic říkat, nechci dělat poprask,“ prohlásil.

V dopise, který již dříve zaslal vedení městyse, se však vyjádřil v tom smyslu, že pokud by si Brankovičtí stáli za svým, považovali by silničáři doposud vložené peníze za zmařené. „Přípravu stavby přeložky v nové trase by musel do stupně technické studie zajišťovat finančně ten, kdo změnu vyvolal,“ varuje v dopise Příkazský.

Zastupitelé se nad tvrzením silničářů, že Brankovičtí dostali na výběr z více variant, rozhořčují. „Zastupitelům městyse vůbec nebyla jižní varianta předložena k posouzení, a proto se jejich část velmi zasazuje o její zpracování,” řekl Čermák.

Ten se svými kolegy zastupiteli Luďkem Dvořanem, Patrikem Kabátníkem a Stanislavem Lánským prosazují, aby silničáři nechali jižní variantu vyprojektovat. Snaží se tak vyjít vstříc více než dvěma stům obyvatel městysu, kteří se podepsali pod petici proti vedení obchvatu severní variantou.

„Informaci o tom, že jižní varianta je neperspektivní, sdílí zřejmě jen inženýr Příkazský, protože návrh jižního řešení nebyl nikdy a nikomu oficiálně představen. Z našeho jednání s projektantem se přitom jeví naopak jako výhodnější než severní. Budeme o tom dále jednat,“ reagoval Čermák.

Brankovický starosta Josef Hlaváč sdělil, že tento týden proběhne na toto téma pracovní zasedání, příští týden se uskuteční jednání se silničáři a počátkem října veřejné zasedání, na kterém dostanou místní potřebné informace k problému přeložky.

 

Související články:

vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/brankovice_obchvat20070820.html