V brankovické průmyslové zóně zahájili bagristé počáteční práce ve středu. „Nyní provádíme skrývku ornice, pilotujeme opěrné stěny, také zřejmě podnikneme archeologický průzkum,“ uvedl obchodní ředitel dodavatelské firmy Pavel Stráský.

Podle něj mají jeho pracovníci práci rozvrženou ve dvou etapách. „První potrvá do konce března příštího roku, výroba v jedné hlavní budově by potom už měla fungovat ve zkušebním provozu. Druhá má termín do konce příštího roku. Ještě letos by lidé měli továrnu vidět na vlastní oči. Kromě dvou hlavních budov k ní bude patřit i několik pomocných objektů,“ vysvětlil Stráský.

Vesnice podle jejího starosty Josefa Hlaváče na prodeji průmyslové zóny Švýcarům rozhodně neprodělala. „Odkoupili celou průmyslovou zónu včetně pozemků s inženýrskými sítěmi. Na ty jsme měli dotaci od státu, takže se teď berou jako investiční pobídky. Do budování zóny jsme vložili asi devět milionů, čtyři miliony jsme si vzali úvěr a dostaneme asi čtrnáct a půl milionu, takže nám něco zůstalo,“ uvedl Hlaváč.

Dodal, že podle jeho informací by měl závod nabídnout dvě stě pracovních míst s tím, že v roce dva tisíce deset by se jejich počet mohl až zdvojnásobit. Fabrika by se totiž měla rozšířit.

Pracovník advokátní kanceláře Nörr Stiefenhofer Lutz Jan Najman, který švýcarskou společnost v Česku zastupuje, redakci nechtěl nic potvrdit. „Není to tak, že bych o záměru nechtěl mluvit, ale mám obavy, abych třeba neprozradil nějaké obchodní tajemství,“ vysvětlil Najman.

To, že by nová továrna měla zaměstnat stovky lidí, ocenil už v počátku také ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek „Považuji to za velký úspěch, protože jihovýchodní část okresu je postižená velkou nezaměstnaností,“ uvedl před časem Marek.

Snaze švýcarské firmy vybudovat továrnu v brankovické průmyslové zóně dali zelenou tamní zastupitelé na svém zasedání loni v srpnu. Na jaře potom společnost získala stavební povolení. Stavební kámen by zástupci firmy měli na pozemcích průmyslové zóny položit pětadvacátého května.