Do hledání už se pustila například i osmnáctiletá Lenka Frýdková z Vyškova. „Pokud chci práci na léto, musím volat do firem a ptát se známých už teď, protože na poslední chvíli bych si nic nesehnala,“ myslí si Frýdková, která by v létě nejraději obsluhovala v restauraci.

Také na internetu

Hodně studentů zkouší najít letní práci na internetu. Tam jsou nejčastější brigády jen nárazové, například hostesky pro reklamní akce, pochůzkový prodej nebo výlepy plakátů a roznášení reklamních letáků.

Kdo chce lepší brigádu, měl by se o práci zajímat důkladněji a osobně. Většinou přitom rozhodují známosti nebo příbuzenské vztahy. „Nabídky brigád ohlašujeme zaměstnancům naší firmy. Jejich rodinní příslušníci pak mají přednost před cizími zájemci,“ přiznal prokurista firmy EDP v Komořanech Václav Mácha.

Studenti, kteří nemají rodiče zaměstnané ve větších firmách nebo hledají jiný druh práce, mívají často smůlu. „Sehnat práci na léto je dost těžké. Většinou to jde jen přes známé, protože větší firmy hledají výpomoc hlavně prostřednictvím svých zaměstnanců. Já hledám brigádu už od zimy a zatím neúspěšně,“ povzdechla si Nikola Boková z Heršpic.

Dodala, že ve větších městech je jednodušší sehnat brigádu díky nabídce personálních agentur. Ty však ve Vyškově chybí. Mnozí studenti proto utíkají za prací do Brna, kde jim personální agentury, kterých je tu více, brigádu zajistí lépe. Také se postarají o úřední záležitosti, jako jsou pracovní smlouvy nebo výplaty.

Nejvíc pracovních míst nabízí obecně větší firmy. Například komořanská společnost EDP nabízí v létě pracovní příležitost přibližně dvaceti studentům. „Většinou jde o pomocné práce ve skladu, výpomoc při montážích nebo práce spojené s logistikou. Jako odměnu jim nabízíme stejný plat, jako má nastupující zaměstnanec,“ řekl prokurista Mácha. Stejně jako většina větších firem i EDP podle něj dává přednost plnoletým studentům.

Zájemci o brigádu už se hlásí i do vyškovské Rašnerovy pekárny. „Na léto se nám hlásí vždycky několik studentů, už teď máme zájemce. Většinou přijímáme kolem pěti lidí. Pracují většinou místo stálých zaměstnanců, kteří jsou v létě na dovolené nebo onemocní,“ uvedla pracovnice pekárny Alena Tynklová.

Jiné firmy naopak brigádníky odmítají. „Lidé se k nám chodí ptát na brigády, a nejsou to vždy jen studenti, ale i lidé z úřadu práce. Bohužel jim ale práci nabídnout nemůžeme, potřebujeme totiž kvalifikované zaměstnance,“ zdůraznil Milan Zitta z firmy Zitta, která se zabývá výrobou výtahů. Stejně jsou na tom i ostatní specializované společnosti.

Ani supermarkety

Mnoho studentů spoléhá při hledání brigád na supermarkety, které zaměstnávají spousty lidí. Tady však můžou dost narazit, protože řetězce se poslední dobou zaměstnávání brigádníků brání. Raději podpoří stálé zaměstnance.

O místech pro studenty rozhodují manažeři. „Studenti mají celoroční zájem o brigády, s blížícími se prázdninami se poptávka samozřejmě zvyšuje, ale víc volných míst nabízet nemůžeme. Zájemci, kteří chtějí pracovat v naší prodejně, musí kontaktovat manažera,“ podotkla Dana Dvořáková ze společnosti Ahold.

Brigádníkům nepomůže ani pracovní úřad. „Úřady práce se snaží volná místa obsadit svými uchazeči o pracovní zařazení, takže brigádníkům nedokážeme pomoci. Brigády tedy nezajišťujeme a ani nedokážeme poskytnout rady, jak je získat,“ informoval ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.