Letní prázdniny se pomalu blíží a prasátka studentů se bleskurychle vyprázdnila. Možnost přivydělat si v regionu je sice už v těchto dnech mizivá, ale na ty vytrvalé se přesto může usmát štěstí. Stále se totiž dá spoléhat alespoň na nárazové brigády.

Pro mnohé studenty je však hledání přivýdělku doslova noční můrou. Pokud totiž v některém podniku brigádníky nabírají, musí se zájemci nahlásit několik měsíců předem. „Brigádu si letos hledám poprvé, takže s tím nemám zkušenosti. Nevím, jestli se mi ještě podaří něco sehnat. Jedině tak přes známého,“ podělil se o svou čerstvou zkušenost třeba student Martin Surala.

Jeho slova potvrdil i Ondřej Formánek, ten ale štěstí nakonec měl. „Kamarádi, kteří nechali hledání na poslední chvíli, mají velký problém. Jednak je všechno rozebrané a taky přijímají až od osmnácti let. Já jsem si zajistil brigádu už v dubnu,“ podotkl Formánek.

Střední a velké podniky na Vyškovsku nicméně nemají o brigádníky často zájem. Poslední šancí se tak stávají známí nebo možnost zapojit své síly v rodinné firmě. „Brigádníky nebereme už asi pět let. Zájemců o brigádu je stále hodně, ale my teď nenajímáme ani pracovníky na hlavní pracovní poměr,“ uvedla asistentka vedoucího vyškovské pobočky Jaf Holz Pavla Formánková.

Pokud firmy brigádníky přijímají, dávají přednost těm vyzkoušeným z minulých let. „Brigádníky už nebereme, místa jsme obsadili. Nejdřív oslovujeme lidi, kteří se nám v minulosti osvědčili,“ řekl vedoucí služeb z bučovického závodu Pegas Nonwovens Ludvík Šubrt. Firma navíc upřednostňuje zájemce, kteří jsou ochotní pracovat celé dva měsíce. Kvůli směnnému provozu musí mít uchazeč alespoň osmnáct let.

Někde berou

Veselejší zprávy má pro studenty slavkovská pobočka firmy Cutisin. „Brigádníky najímáme. Většinou se jejich počet pohybuje kolem dvaceti. Přesné číslo budeme znát na konci června podle stavu zakázek a rozpisu dovolených. Vybíráme z vyzkoušených lidí, ale i nově přihlášených,“ uvedla vedoucího personálního oddělení závodu Slavkov u Brna Kamila Uhrová.

Pro zájemce firma na internetové stránky nachystala vstupní dotazník. Hledá operátory dělnických profesí do směnného provozu. Proto je základním předpokladem dovršení osmnácti let. „Kvůli rozpisu služeb je ideální, pokud chce brigádník pracovat celé léto,“ dodala Uhrová.

Sezónní práce nabízí také zemědělci, kde v létě vrcholí sklizeň. „Najímáme zhruba deset lidí v době žní, například do skladu. Jde spíš o místní lidi. Nijak nerozlišujeme, jakou dobu u nás chtějí pracovat,“ řekl předseda představenstva akciové společnosti Rostěnice Vítězslav Navrátil.

Často se nicméně stává, že se společnosti snaží využívat své zaměstnance a brigádníky najmou jako poslední řešení. „Samozřejmě máme ve vybraných případech brigádníky, snažíme se ale jejich počet minimalizovat. V současné době tak máme vlastní dlouhodobé brigádníky, se kterými spolupracujeme,“ vyjádřil se mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Výhodu mají opět uchazeči, kteří chtějí pracovat po celou dobu prázdnin. „V minulosti nám nevyhovovala krátkodobá spolupráce pouze na několik týdnů. Do budoucna hodláme upřednostňovat dlouhodobou spolupráci,“ dodal Šperl.

S hledáním letní brigády nepomůže studentům ani úřad práce. Jeho hlavní náplní je totiž zprostředkování trvalého zaměstnání na dobu neurčitou nebo určitou delší než tři měsíce. „Nabídky na brigády se vyskytují ojediněle, v tom případě jsou k dispozici na nástěnkách úřadu práce,“ informovala ředitelka vyškovské pobočky úřadu práce Jaroslava Šmejkalová.